wczasy i wycieczki,rehabilitacyjne,sanatoria,pakiety,podróże,imprezy turystyczne dla turystów indywidualnych i grupowe,dla emerytów i rencistów,wlkp,Traper

Wysoka

Wysoka położona jest na północnych krańcach Wielkopolski, na Pojezierzu Krajeńskim,niedaleko Piły. Pierwsza wzmianka o Wysokiej pochodzi z 1260 roku. Wysoka była centrum znacznego terytorium stanowiącego własność Mikołaja Łodzi z nadania Bolesława Pobożnego. Znajdowała się wówczas na Przedgórzu. Miasto Wysoka było własnością szlachecką, m.in. Kościelskich i Tuczyńskich. W czasie Powstania Wielkopolskiego Wysoka była najbardziej na północ wysuniętą placówką powstańczą. 2 stycznia 1919 roku władzę w mieście objęli Powstańcy Wielkopolscy. Utworzono polską Radę Ludową i Straż Obywatelską. Wysoka była jedną z najbardziej na północ wysuniętych placówek powstańczych. Wysoka to najbardziej na północ wysunięte miejsce walk powstańczych. W walkach o Wysoką odznaczyła się Kompania Kłeckowska, której dowódcaJózef Luiński zginął w szturmie na kościół. Kontrataki Polaków pomimo dzielności brata Jana Lubińskiego nie powiodły się, przeciwnik posiadał wsparcie z Piły i dysponował około dwukrotną przewagą liczebną. Wysoka wróciła do Polski na mocy traktatu Wersalskiego w styczniu 1920 roku. W październiku i listopadzie 1939 roku na stoku Góry Wysokiej hitlerowcy rozstrzelali 19 Polaków.

Wysoka już 1928 roku na 10 rocznicę postawiła pośrodku pl. Wolności pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich. Rozebrali go hitlerowcy zimą 1939/40 r., a w 1945 r. na tym miejscu wzniesiono obelisk ku czci żołnierzy radzieckich. Nowy obelisk odsłonięto w 1996 r. Projekt rekonstrukcji wykonali Marian Podsiadło i Ewa Zielińska-Repecka. Pomnik ma kształt masywnego obelisku, ustawionego na schodkowym podwyższeniu, prostokątnym cokole i czterech nóżkach. Na przedniej ścianie umieszczono w formie wypukłych napisów datę 1919 w wieńcu laurowym, a niżej nazwiska sześciu poległych powstańców. LS wymienia czterech z nich, poległych 8 I w walkach o Wysoką, a wśród nich porucznika Józefa Lubińskiego (1886-1919), dowódcę Kompanii Kłeckiej, pochowanego w Kłecku (jego imię nosi ulica w centrum Wysokiej). Natomiast na budynku Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich prz ul. Szkolnej 4, w 2009 r. odsłonięto ufundowaną przez mieszkańców miasta i gminy kamienną tablicę upamiętniającą powstańców walczących o miasto w styczniu 1919 r. oraz ks. Filipa Hoffmanna (1876-1944) – przewodniczącego Rady Ludowej w Wysokiej. z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego pojawił się mural przedstawiający waki i smierć Józefa Lubińskiego.

» wróć do kraju tego miasta: Polska



    Rekomendacje

Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej