104 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Polska
"Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości" - Prezydent RP Andrzej Duda. Jako pierwsi zaproponowaliśmy zwierzchnikowi Sił Zbrojnych inicjatywę uczczenia Powstańców Wielkopolskich poprzez ogłoszenie daty wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia świętem państwowym i po 3 latach pojawili się naśladowcy, co nas bardzo cieszy.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wielkopolanie jak co roku obchodzą wielkie święto udanego Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych zakończonych w pełni sukcesem. W tym roku to 103 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które przyczyniło się do bytu Niepodległej Polski. Bez Powstania Wielkopolskiego nie było by Polski w takiej postaci. Niedoceniane Powstanie, które było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zostało zwieńczone zwycięstwem.
Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wcieleni do armii pruskiej Wielkopolanie walczyli na wszystkich frontach I Wojny Światowej daleko od domu, od 1918 tworzyli i wstępowali do oddziałów powstańczych.
Obchody rozpoczynały się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Powitanie wielkiego Polaka odbywa się po zmroku w świetle pochodni na Dworcu Letnim w Poznaniu, przy łopoczących flagach i w towarzystwie mieszkańców Poznania. Mistrz przyjeżdża zabytkowym pociągiem ciągniętymi przez prawdziwy parowóz 26 grudnia. W obłokach pary i przy sygnałach dźwiękowych pociąg dotarł na dworzec. Na powitanie zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, po czym Paderewski pozdrowił zebranych, przemawiał do zebranych, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę. "Pozdrawiam was Wielkopolan, żeście zawsze godni byli i znakomicie działali w XIX w. w pracy organicznej, gospodarczej i byliście zawsze przykładem dla wszystkich w czasie zaborów. Byliście znakomitymi gospodarzami i Polakami, Wzywam wszystkich do budowy wolnej, zgodnej ze wszystkimi Polski; Polski chłopów, robotników, inteligentów - Polski od Tatr do morza".
W 1918 r. Paderewski dotarł do Poznania wraz z Misją wojskową w drodze do Warszawy i po próbach zatrzymania pociągu przez Prusaków. Następnie owacyjnie witany w towarzystwie patriotów dotarł do Bazaru. Przyjazd artysty zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem, który miał niewątpliwie wpływ na całą historie Polski, dzięki powstańczym zdobyczom powstało polskie lotnictwo, a transporty broni, mundurów i walecznego doświadczonego wojska zasiliły oddziały Wojska Polskiego. Niemcy zorganizowali kontr pochód, jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy i zrywali flagi alianckie. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania.
Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to zdobyto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła, z wyjątkiem skrawków prawie cała Wielkopolska.
Powstanie zakończyło się sukcesem. św. pamięci Prezydent Lech Kaczyński swoją obecnością na naszych obchodach potrafił docenić znaczenie Powstania Wielkopolskiego i jego Bohaterów. W Obchodach 100 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Wielkopolan, potomków Powstańców Wielkopolskich szczególnie cieszy wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dotrzymał obietnicy o udziale w naszym święcie i przyjechał na nie do Poznania.
Tak było - Z okazji 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Prezydent Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenia państwowe Ordery Orła Białego, ustanowiony w 1705 r., a odnowiony w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. pośmiertnie dowódcom zrywu: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi.
Obchody rozpoczynają się składaniem kwiatów i wiązanek w miejscach związanych z Bohaterami Powstania Wielkopolskiego i jego Przywódcami. Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze. Na Placu Wolności rozbito obóz powstańczy, w swobodniejszej atmosferze mieszkańcy Poznania są ugoszczeni wojskową grochówką i białą kiełbasą powstańczą, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i skorzystać z powstańczej poczty. Dodatkową atrakcją są członkowie grup rekonstrukcyjnych w powstańczych mundurach oraz w strojach cywilnych z epoki. Prezentowane są po raz pierwszy zrekonstruowane Fokkery, to maszyny, które Powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy. Kilkaset samolotów było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Pojazdy z epoki cywilne i replika zdobycznego niemieckiego samochodu pancernego. Po poznańskich ulicach jeździ tramwaj Carlwayer z roku 1903 wraz z doczepką z 1905 roku.
Główne obchody odbywały się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, to miejsce szczególne, powstał dopiero w 1965 roku przy udziale wielu osób, po jego zbudowaniu przed nim maszerowali i składali hołd Powstańcy Wielkopolscy, weterani Powstania Wielkopolskiego.
Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbywają się rekonstrukcje walk powstańczych.
Całość uroczystości w Poznaniu zakończyła się wielkim koncertem polskich gwiazd. Muzyka Wolności Poznań 2018 to wyjątkowy koncert na 100 – lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu! W koncercie udział wzięli Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska. Artystom towarzyszyła orkiestra symfoniczna pod kierownictwem: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyk. Koncert był transmitowany przez TVN, który jest również jego producentem na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Następnego dnia obchody przenoszą się przed Grób Nieznanego Żołnierza i na Powązki w Warszawie.
Cześć i chwała Bohaterom !!! Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, Wschodniego uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski.
Czy Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w pełni udanego i wykorzystanego jak należy, w imię zasług dla Wolnej Polski nie powinna być natchnieniem do ustanowienia Święta Narodowego ?
Polska Rocznica Niepodległości
Poznań
W Poznaniu 11 listopada świętujemy na wiele sposobów. Najważniejsze punkty programu uroczystości tak jak co roku od dawien dawna to Imieniny Ulicy Św.Marcin z Korowodem Św.Marcina i rogalami świętomarcińskimi, koncertami, przekazaniem kluczy do miasta przed Zamkiem, wystawami, filmami i pokazem laserowym na finał. Oczywiście nie zabraknie oficjalnych uroczystości z defiladą, wystawami i inscenizacjami. Szczególnie ważna jest wystawa Dziennych Dokumentów Dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz zdjęcia dokumentujące powstanie zostały wpisane na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. 3 sposobem na uczczenie 100 Rocznicy Niepodległości Polski jest udział i kibicowanie w Biegu Niepodległości, wystartowało około 25 tysięcy biegaczy. Zaproszenie do odwiedzenia Poznania lub na spacer po centrum, poniższy link zaprowadzi w ładne i historyczne miejsca Poznania Film o Poznaniu, natomiast na rogale sprzedawane są co krok, można wybrać się również do jednej z kultowych tradycyjnych cukierni, np. Liczbańskich, do Kociaka czy w Hotelu Rzymskim albo do Merkurego jak mawiają poznaniacy.
Polska położona w środku Europy, z bogatą historią, wieloma atrakcyjnymi zabytkami, Parkami Narodowymi, urozmaiconą rzeźbą terenu od początku ery turystyki przyciągała turystów z najdalszych miejsc na Ziemi. Mamy do zaoferowania zwiedzanie najciekawszych miast i miasteczek - city breaki, turystykę aktywną na łonie natury, trasy turystyczne po całej Polsce, ofertę wypoczynkową nad Bałtykiem przy pięknych piaszczystych plażach oraz SPA i ofertę zdrowotną. Szczególnie polecamy zwiedzanie atrakcji takich miast jak Poznań, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Warszawa. W Polsce atrakcji co nie miara, od morza do gór a po drodze odwiedzimy siedzibę Polskiej Partii Uczciwości i stolicę. Piękne piaszczyste plaże, malownicze kutry i rybaków powracających z połowów można spotkać w większości nadmorskich miejscowości. Dla poszukujących miejsc mniej odwiedzanych polecamy wypoczynek i wędrówki na łonie natury, zagubione w lasach dzikie jeziorka. Poszukiwacze przygód i tajemnic od czasów najdawniejszych do współczesnych znajdą dla siebie ciekawe budowle, miejsca historycznych bitew, zamki i pałace, klasztory i kościoły zakonów rycerskich kryjące wiele nierozwiązanych zagadek i okryte mrokiem tajemnic, Szlak Powstania Wielkopolskiego, kończąc na tajemnicach z II WŚ, niewyjaśnionych budowli, brakujących kilometrów podziemnych korytarzy i tajnych technologii. Na miłośników przyrody czekają Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody. Preferujący aktywny wypoczynek mają wiele dyscyplin dostępnych przez cały rok, między innymi turystyka wodna, morska i śródlądowa, żeglarstwo, turystyka motorowodna, narciarstwo, biegi narciarskie, wyprawy rowerowe, konie, wspinaczka, wyprawy w góry, nurkowanie, skutery wodne i flyboard.
Większe miasta i centra gospodarczo kulturalne i administracyjne w Polsce, tutaj zawsze znajdzie się coś ciekawego do zobaczenia: Bełchatów, Będzin, Bielsko Biała, Białystok, Biała Podlaska, Biłgoraj, Bochnia, Brodnica, Brzeg, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chodzież, Chojnice, Chorzów, Chrzanów, Ciechanów, Częstochowa, Czechowice Dziedzice, Dzierżoniów, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gniezno, Gliwice, Głogów, Gorlice, Gorzów Wielkopolski, Gostyń, Góra, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Jarocin, Jarosław, Jasło, Jaworzno, Jawor, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Kalisz, Kępno, Kędzierzyn Koźle, Kluczbork, Kłodzko, Kołobrzeg, Konin, Koło, Kostrzyn nad Odrą, Koszalin, Kościan, Kraków, Krosno, Krotoszyn, Kutno, Łódź, Legnica, Leszno, Lubin, Lubliniec, Łomża, Lublin, Łowicz, Nowa Sól, Nowy Tomyśl, Nysa, Nowy Sącz, Nowy Targ, Malbork, Mielec, Międzyrzecz, Mińsk Mazowiecki, Mława, Oleśnica, Olkusz, Olsztyn, Oława, Opole, Ostrołęka, Ostróda, Ostrów Wielkopolski, Otwock, Ostrowiec Świętokrzyski, Oświęcim, Piła, Płock, Pabianice, Płońsk, Polkowice, Poznań Film o Poznaniu, Przemyśl, Piotrków Trybunalski, Puławy, Radom, Radomsko, Rumia, Skarżysko Kamienna, Racibórz, Rawicz, Ruda Śląska, Rybnik, Pruszków, Pszczyna, Rzeszów, Sanok, Siedlce, Sieradz, Skierniewice, Słubice, Słupsk, Sochaczew, Sosnowiec, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard Gdański, Stargard Szczeciński, Strzegom, Sulęcin, Swarzędz, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Śrem, Świebodzin, Świecie, Świdnica, Świnoujście, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tarnobrzeg, Tomaszów Mazowiecki, Tczew, Toruń, Turek, Tychy, Wadowice, Warszawa, Wałbrzych, Wałcz, Wągrowiec, Wejherowo, Włocławek, Wrocław, Września, Wieluń, Wodzisław Śląski, Wolsztyn, Wschowa, Wyszków, Zakopane, Zamość, Zduńska Wola, Zabrze, Zawiercie, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Żagań, Żary, Żory i Żyrardów.
Przeczytaj o miastach: