wczasy i wycieczki,rehabilitacyjne,sanatoria,pakiety,podróże,imprezy turystyczne dla turystów indywidualnych i grupowe,dla emerytów i rencistów,wlkp,Traper

Wieści - News

Pielgrzymów
Polska

Od marca będziemy mogli wyjeżdżać zagranicę bez, tylko kto nas wpuści oprócz ...? Czereśniak powiedział, że najkrótsza droga nad Adriatyk wiedzie wedle trzech buczków i dalej przez mostek nad potokiem Troja koło miejscowości Pielgrzymów-Pelhrimov niedaleko kapliczki. Czekamy na otwarcie sezonu wakacyjnego i wówczas wszystko się wyjaśni...

Polska
Poznań
Po 2 letnim zamrożeniu jesteśmy przygotowani do powrotu na ziemię. Wiele naszych ulubionych krajów zaczyna przyjmować gości z zagranicy bez wielu dodatkowych wymogów. Ponownie otwierają się możliwości wyjazdów turystycznych, wczasów, pobytów sanatoryjnych i rehabilitacyjnych.

Węgry
Hajduszoboszló
Kuracje sanatoryjne i kąpiele termalne lecznicze w Hajduszoboszló zalecane są na:
Stres
-  Najbardziej podatni są mężczyźni, młodzi i w średnim wieku. W wyniku przewlekłego stresu pojawiają się różnorodne objawy, poczynając od zmian nastroju, zmęczenie, drażliwość, którym często towarzyszą zaburzenia snu. Najczęściej pojawiają się problemy sercowo-naczyniowe, podwyższone ciśnienie krwi oraz tętno; ze względu na ogólne pogorszenie stanu układu naczyniowego mogą wystąpić zaburzenia metaboliczne; rośnie poziom cukru i tłuszczu we krwi. Uogólniona miażdżyca tętnic jest głównym czynnikiem ryzyka udaru. Występowanie cukrzycy typu I i II jest częstsze, podobnie jak występowanie zaburzeń żołądkowo-jelitowych i trawiennych, co jest powiązane z szybkimi, nieregularnymi posiłkami. Ze względu na siedzący tryb życia, ten obraz kliniczny uzupełniają bóle krzyża, pleców i mięśni oraz zmniejszona wydolność fizyczna.
Artroza - leczenie zwyrodnienia stawów. Artroza oraz zwyrodnienie krążków międzykręgowych - spondyloza należą do grupy chorób układu mięśniowo-szkieletowego, które jako najczęstsze choroby stawów, wywołują poważny ból i ograniczają mobilność chorych. Choroba dotyczy stawów kończyn dolnych, czyli kolan i bioder, a także kręgosłupa, ma charakter zwyrodnieniowy, jako powikłania mogą również wystąpić procesy zapalne, zwiększające bolesność. Pierwszym objawem artrozy jest ból, początkowo sporadyczny, a później stały. Nasila się on podczas ruchu, a zmniejsza w spoczynku, ale może występować nawet przez kilka godzin po zwiększonym wysiłku fizycznym. Występowania tych chorób rośnie z wiekiem, uskarża się na nie do jednej czwartej osób powyżej 65 roku życia.
Lumbago, discopoatia, discus hernia - czyli Stop bólowi odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Blisko 60-85% populacji w jakimś okresie życia cierpi na ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Przyczyną większości przypadków bólu w dole pleców są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, wynikające ze ścierania zniekształcenia różnych struktur kręgosłupa, krążków międzykręgowych, trzonów kręgów, więzadeł i wyrostków stawowych, występujące zwłaszcza u osób w starszym wieku. Zwyrodnienia te nasilają się z wiekiem. Podłożem chorób zwyrodnieniowych jest degeneracja chrząstki. Liczne badania wykazują skuteczność i długoterminowy wpływ balneoterapii oraz kąpieli z obciążeniem: powodują one zmniejszenie bólu, poprawę funkcji ruchowych i jakości życia. Podczas kąpieli z obciążeniem ciepła woda powoduje rozluźnienie mięśni i rozciągnięcie kręgosłupa, co umożliwia cofnięcie przesuniętych krążków, ułatwione przez działanie ciśnienia hydrostatycznego na ciało.
Osteoporoza i jej zapobieganie. Osteoporoza jest ogólnoustrojową, postępującą chorobą metaboliczną układu szkieletowego, charakteryzującą się ubytkiem masy kostnej i podwyższonym ryzykiem złamań kości ze względu na osłabienie struktury kości. Dotyczy ona około 10% populacji, jednak powyżej 50 roku życia odsetek ten wynosi 30%. Osteoporoza może stanowić objaw powiązany z wieloma chorobami, np. zaburzeniami endokrynologicznymi, nieprawidłowym wchłanianiem, schorzeniami nerek, cukrzycą, przedłużonym leczeniem sterydami.
Zapalne schorzenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów – RZS, seronegatywne RZS, dna moczanowa. Najczęstszym zapalnym autoimmunologicznym schorzeniem obejmującym wiele stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów, występujące u 1% dorosłych, trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wiąże się ono z przewlekłym zapaleniem stawu, bólem i ograniczeniem ruchomości; na dłuższą metę powoduje znaczące zniekształcenia i ograniczenia zakresu ruchu. Wśród chorób metabolicznych najlepiej poznaną chorobą powodującą stany zapalne stawów jest dna moczanowa, wywoływana przez wytrącanie się w stawach kryształów kwasu moczowego. Dotyczy ona 1,6% populacji i siedem razy częściej pojawia się u mężczyzn. Przewlekła dna moczanowa może prowadzić do trwałych deformacji stawów, wywołując również uszkodzenia innych narządów, nerki, miażdżyca tętnic. Heterogeniczna grupa chorób, określana jako seronegatywna spondyloartropatia, często powoduje zapalenia stawów. Do tej kategorii należą zapalenia stawów powiązane z niektórymi schorzeniami jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub skóry łuszczyca lub pojawiające się po niektórych zakażeniach, reaktywne zapalenie stawów. Najczęstszą chorobą z tej grupy jest choroba Bechterewa (ZZSK), przewlekłe zapalenie stawów kręgosłupa.
Zaburzenia krążenia, miażdżyca tętnic
. Schorzenia sercowo-naczyniowe od dziesięcioleci przodują w statystykach chorób i przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Miażdżyca tętnic to całokształt procesów chorobowych wywołujących pogrubianie ścian naczyń i utratę ich elastyczności, co prowadzi do pogorszenia krążenia w kończynach, nasila się z wiekiem i częściej występuje u osób starszych. Stan może się pogarszać ze względu na niektóre czynniki ryzyka, palenie, nadciśnienie, podwyższony poziom lipidów. Powikłania naczyniowe często towarzyszą długotrwałym schorzeniom wewnętrznym, najbardziej znanym przykładem, ból, zaburzenia czucia, rany, choroby oczu i nerek jest cukrzyca.
Choroba Bechterewa, zesztywniającego zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Choroba Bechterewa to dziedziczne zapalne schorzenie kręgosłupa, prowadzące do postępującego, poważnego ograniczenia mobilności i stopniowego wapnienia stawów i więzadeł pomiędzy kręgami. W fazie zaawansowanej cały kręgosłup ulega skostnieniu. Lecznicze wody i borowiny, w połączeniu z ćwiczeniami i masażami, ułatwiają cofanie się ograniczeń w ruchomości kręgosłupa.
Niepłodność związana z przewlekłym zapaleniem przydatków - leczenie chorób ginekologicznych. Co siódma para na świecie ma problem z poczęciem. Przyczyny mogą być genetyczne lub anatomiczne, jednak najczęściej źródłem trudności są zaburzenia hormonalne i metaboliczne, cukrzyca, problemy dotyczące tarczycy lub nadnerczy, które mogą się nasilać ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak toksyny, kleje, rozpuszczalniki organiczne oraz problemy psychologiczne. W niektórych przypadkach występują ostre stany zapalne w obrębie miednicy, nawracające pomimo terapii antybiotykowej, które znacząco zwiększają ryzyko niepłodności.

W każdej grupie chorób bardzo ważne jest stosowanie nowoczesnych metod leczenia (leki biologiczne), w połączeniu z balneoterapią.

Wyjazdy po zdrowie do Hajduszoboszló !!!
www.traper.poznan.pl

Polska
Poznań
77 rocznica wyzwolenia Poznania - Bitwy o Poznań, po miesięcznej walce miasto było wolne. 23 lutego w Poznaniu obchodzimy rocznicę wyzwolenia. Na Cmentarzu na Miłostowie i na Cytadeli, pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich zostały złożone kwiaty i wieńce oraz w samo południe w całym Poznaniu usłyszymy syreny alarmowe. Tak było - Na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się oficjalne uroczystości oraz piknik historyczny z prezentacją czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżki pojazdami bojowymi. Ukoronowaniem obchodów wyzwolenia Poznania była rekonstrukcja Bitwy o Cytadelę ostatni bastion w Bitwie o Poznań. Z tej okazji do Poznania zjechali rekonstruktorzy z wielu miast w Polsce, pasjonaci historii, miłośnicy rekonstrukcji, którzy wraz z mieszkańcami Poznania i gośćmi z kraju i zagranicy mogli zobaczyć widowisko w ramach obchodów wyzwolenia Poznania. Z broniącymi się Niemcami w Twierdzy Poznań, a taką została w 1945 roku, walczyły oddziały Armii Radzieckiej i oddziały polskich ochotników zwerbowanych z poboru mieszkańców Poznania, w tym również członków Wielkopolskiej AK. W walkach o Poznań zginęło około 6000 żołnierzy radzieckich i 700 Cytadelowców z czego 100 podczas walk o Cytadelę. Na historycznych zboczach Wzgórza Winiarskiego w pobliżu Cytadeli pruskiego fortu, którego pozostałości można zwiedzać do dzisiaj odbyła się inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z 1945 roku. W inscenizacji udział wzięło około 300 rekonstruktorów w historycznych mundurach i strojach z epoki, oryginalne pojazdy historyczne i unikalne repliki. Wśród strzałów i wybuchów trup ścielił się gęsto, podobnie jak wcześniej po raz kolejny zdobyliśmy Cytadelę - Poznań  wolny. Po zakończonej rekonstrukcji zrobiono tradycyjne zdjęcia jej uczestników i odbyły się spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć oryginały oraz zakupić historyczne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy. Na koniec przewidziano spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary. Organizatorem rekonstrukcji było Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta".

Poznań
Polska
„Pracy i chleba” - to hasło z 1956 roku, czy nadal jest aktualne?

Czerwiec 56 -  Muzeum Powstania Poznańskiego w nowej odsłonie

W tym miejscu możemy zobaczyć i poczuć klimat „wydarzeń poznańskich” oraz obejrzeć  eksponaty z nimi związanych. Wśród eksponatów i aranżacji muzealnej przenosimy się w lata 50 – te. 28 czerwca 1956 roku w czasie największej imprezy targowej w Polsce na ulice Poznania wyszli robotnicy i mieszkańcy domagając się „Pracy i chleba”. Na plac w centrum miasta dotarli wszyscy, nawet z najdalej położonych od centrum miasta zakładów pracy. Potem wydarzenia potoczyły się lawinowo, z próbą pacyfikacji przez czołgi. Powstanie Poznańskie ’56 zostało krwawo stłumione, a wielu uczestników zostało aresztowanych i uwięzionych. Poznań to miasto słynące z odważnych mieszkańców, dobrej organizacji i udanych powstań. Dzisiaj w muzeum możemy poczuć ducha i atmosferę tamtych czasów, zapoznać się z pamiątkami powstania, zobaczyć aranżację mieszkania i ulic dla większości jak z filmu. Po ponad czterech miesiącach Muzeum Powstania Poznańskiego  jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00. Siedziba muzeum znajduje się na słynnej ulicy Święty Marcin w Zamku Cesarskim. „Pracy i chleba” jak aktualne są te hasła chociaż jesteśmy o 64 lata dalej. Pomimo upływu czasu takie hasła bardzo pasują do sytuacji panującej w branży turystycznej. Jak powiedział jeden z naszych kolegów sytuacja jest bardzo smutna! Czy turystyka wyjdzie na ulice jeszcze w tradycyjnym czerwcu? Reszta na razie jakoś działa i pozbierała się po „zamrożeniu” gospodarki. Wtedy władze centralne groziły odrąbaniem ręki teraz mamy obiecanki cacanki i niewiele konkretów, a przed nami nie wiadomo co …

Polska
Poznań
Enigma 22 02 2022 ...,,,...???

Polska
103 rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze. Pomimo rozejmu walki nadal trwały, na trochę mniejszą skalę aż do Traktatu Wersalskiego. Powstańcy bronili i chronili zdobyte tereny, a ofensywa niemiecka została powstrzymana. Podczas rozmów rozejmowych w Trewirze Ferdynand Foch przeprowadził twarde negocjacje, domagał się przerwania niemieckiej kontrofensywy przeciwko Powstańcom Wielkopolskim. Foch był jedynym Francuzem - oficerem wyższego szczebla, któremu nadano stopień marszałka Polski.


Polska
6:30 Ławica 6 stycznia 1919 roku
Tak jak 104 lat temu, w ciemny i mroźny styczniowy poranek ruszył szturm na Stację Lotniczą Ławica. Na Wzgórzu Berlińskim w pobliżu lotniska w historycznym miejscu, z którego ruszył szturm na Ławicę zgromadzili się wszyscy pragnący uczcić to wydarzenie. Na miejsce ataku dotarli mieszkańcy, rekonstruktorzy i zaproszeni szacowni goście, nawet bardziej gospodarze terenu, którzy reprezentowali najwyższe instancje lotniska, straży granicznej, WP, lotników i parlamentu RP. Wszyscy zapoznali się z historią walk o Ławicę i związanymi z nimi ciekawostkami. Uroczyste przygotowanie ataku na Ławicę poprzedził Apel Poległych i odśpiewanie Roty. Po usłyszeniu sygnału do boju i wystrzeleniu flar oddziały ruszyły do ataku. Rekonstruktorzy ostrzelali historyczny budynek Stacji Lotniczej Ławica. Artylerzyści po oddaniu celnej salwy przyczynili się do złamania ducha obrońców. Niemcy poddali się. Ławica nasza wraz z wyposażeniem, 30 samolotami gotowymi do lotu i ponad 200 zmagazynowanymi. Poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk ... zakończyło się sukcesem. Kiedyś Ławica to była położona pod miastem wioska otoczona polami, obecnie to dzielnica Poznania. Dzisiaj również na Ławicy działa lotnisko, z którego można latach na wszystkie strony świata i szkolić się w pilotażu. Zdobycie Ławicy zalicza się do ważniejszych epizodów Powstania Wielkopolskiego.

Polska
Poznań Ławica
Z okazji zdobycia Ławicy w sobotę odbyły się uroczystości, rekonstrukcje i pokazy na Ławicy przy Starym Porcie Lotniczym oraz na Placu Wolności, gdzie przewidziano piknik lotniczy, natomiast w niedzielę odbyła się rekonstrukcja walk o Ławicę na Wzgórzu Berlińskim i poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk... Ławica została zdobyta 6 stycznia 1919 roku rano.

Polska
Poznań wolny !

Wolny, dzisiaj czyli 31 grudnia 1918 roku miasto zostało całkowicie opanowane przez powstańców. Potyczki uliczne w centrum miasta, przed Bazarem, Komendą Policji, o kościół na Grobli, gazownię, następnie koszary 47 pułku na Jeżycach, wojsk taborowych przy dzisiejszej Grunwaldzkiej i artylerii przy Solnej, potem zdobyto Cytadelę, koszary na Wildzie i Golęcinie mamy za sobą. 31 grudnia 1918 roku swoje koszary opuścił 6 Pułk Grenadierów, jednostka niedawno przybyła z frontu o dużej wartości bojowej. Po potyczce i pertraktacjach, odział powstańczy wypersfadował dobrym słowem obronę koszar. Grenadierzy zostali wysłani do Heimatu, honorowo z bronią osobistą zostali odprowadzeni na stacje kolejową. W koszarach zostawili całą broń i umundurowanie. W ten sposób ostatnie niemieckie oddziały opuściły Poznań, co można było zobaczyć, poczuć zapach prochu, atmosferę potyczek ulicznych i pertraktacji, zapoznać się z umundurowaniem i oznaczeniem obu walczących stron, historią i genezą Powstania Wielkopolskiego na rekonstrukcji w obecnej Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga czyli dawnych koszarach 6 Pułku Grenadierów. Dziękujemy organizatorom inscenizacji Kreuz 1914, jej wielu rekonstruktorom i jednostkom wspomagającym, podobno rekonstruktorzy powstańcy byli tak przekonywujący jak ich historyczne odpowiedniki i udało się. Ciekawe kto pierwszy strzelił 27 grudnia, do dzisiaj to nie zostało ustalone. Czy aby to nie był jakiś nerwowy grenadier lub celowa akcja? 6 stycznia zdobyto leżące wówczas pod Poznaniem lotnisko Ławica z gotowymi do startu samolotami i ogromnymi magazynami części lotniczych, w sumie było koło 300 kompletnych maszyn. Wkrótce w nocy czeka nas jeszcze jedna inscenizacja, zdobycia Ławicy i wybuchowe niespodzianki nad ranem. Nadal trwały walki na wszystkich frontach Wielkopolski aż do zawieszenia broni w Trewirze 16 lutego 1919 roku, chociaż; również później nadal ginęli obrońcy Ojczyzny strzegąc zdobytej Wielkopolski. Ostateczne zwycięstwo i powrót odzyskanych polskich ziem nastąpił po podpisaniu 28 czerwca 1919 r. Traktatu Wersalskiego.

Polska
Kłecko
28 grudnia zawiązała się w Kłecku Kompania Kłecka, po zdobyciu Kłecka ruszuli do boju. Odznaczyli się w bitwach o Nakło, Wyrzysk, Wysoką, Rynarzewo, Szczepice, Radwonki. W miejscu powstania i w tym ważnym dniu pod tablicą Pamięci Kłeckich Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski, przedstawiono historię Powstańców z Kłecka, następnie uczestnicy obchodów przeszli w zorganizowanym pochodzie pod pomnik kpt Wiktora Pniewskiego, pilota i dowódcy lotników na poznańskiej Ławicy, po jej zdobyciu. Zwieńczeniem najważniejszej części uroczystości był Pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Kłecku. Przed wszystkimi miejscami pamięci złożono kwiaty i wiązanki oraz zapalono znicze udekorowane barwami polskimi. Później odbyło się spotkanie w Domu Kultury, gdzie można było zapoznać się z wystawą poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom z Kłecka oraz listą imienna powstańców, każdy z obenych mógł sprawdzić czy znajduje się na niej jego przodek. Na liście byli wszyscy Lubińscy z Kłecka, aż 5 - ciu poszło do Powstania Wielkopolskiego !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, Wschodniego uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Poznań, Warszawa
Polska
104 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Skuteczne i udane powstanie !!!

Pomimo pandemii godnie uczczono 104 Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego - do powstania też poszli wszyscy bez podziałów i dlatego udało się!!!

Taka jest Wielkopolska!!!

Dzięki temu możemy pisać po polsku, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy!!! Tak było !!!

Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę - mówił Marszałek Marek Woźniak, organizator obchodów 104 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Pomimo epidemii jak co roku oddaliśmy hołd bohaterom. Poznań i Wielkopolska 27 grudnia a 28 grudnia Warszawa rozpoczęła obchody. Pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania pomyśleliśmy o tych, którzy dali nam przykład, "JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY".

Polska
Poznań

103 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - „Nikt nie kazał im iść, poszli bo chcieli…”

Ledwo zakończyło się Poznańskie Betlejem koło Areny i Placu Wolności w Poznaniu, to w drugie święto przyjechał do nas Jan Ignacy Paderewski, 26 grudnia w 1918 roku do Poznania przyjechał wielki Polak. Na pamiątkę tego wydarzenia przez cały dzień odbywały się związane z tym inscenizacje. Ukoronowaniem był przyjazd zabytkowego pociągu specjalnego „Mistrz Paderewski”, oczywiście z mistrzem i małżonką. Na dworcu letnim przywitanie mistrza, mowy powitalne koncert pieśni powstańczych i patriotycznych wykonywanych przez licznie zgromadzona publicznością i oczywiście wspólnie śpiewanie z występującymi artystami. W tym roku na scenie przed dworcem mogliśmy zobaczyć i posłuchać kapeli, kwartetu, solistów i Chóru Nauczycielskiego im. Jana Paderewskiego, który jest głównym organizatorem tego wydarzenia. Całości towarzyszyła Orkiestra Dęta MPK. Przyjazd Jana Paderewskiego do Poznania to była iskra do Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po wspólnych śpiewach pociąg specjalny z kilkoma drewnianymi wagonami i z parowozem ruszył do Swarzędza. Dzień później 2 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały i rozpoczęły się walki w Poznaniu, które wkrótce objęły całą a Wielkopolskę. Z okazji 103 rocznicy działo się, oj działo Kto nie musiał, a chciał to składał wiązanki przy wszystkich ważniejszych dla powstania miejscach tak jak 103 lat temu „Nikt nie kazał im iść, poszli bo chcieli…”. Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, rekonstruktorzy rozbili obóz. Do dyspozycji odwiedzających były samochód pancerny, armaty i samolot z epoki oraz grochówka z kuchni polowej.  W wykonaniu Ułanów odbyła się uroczysta zmiana warty i potem wspólne zdjęcia przed Ratuszem. Oficjalne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z asystą wojskową, przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzystów, władz państwowych, prezydenta RP, korpusu dyplomatycznego, władz miejskich, instytucji, stowarzyszeń i wielu delegacji wszystkich opcji. Dodatkowym elementem podkreślających doniosłą uroczystość były poczty sztandarowe, rekonstruktorzy, a zwłaszcza asysta wojskowa z orkiestrą wojskową. Odczytano również apel poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Wszystkie ważne osoby i delegacje oraz rodziny powstańcze i ludność Poznania złożyły kwiaty i wiązanki przed pomnikiem. „Wiara Lecha” na drodze przejazdu Paderewskiego od Dworca Letniego aż do Hotelu Bazar przy Alejach Marcinkowskiego zapaliła flary tak jak 104 lat temu, po wyłączeniu prądu przez Prusaków ludność Poznania oświetliła drogę do hotelu pochodniami. W godzinę wybuchu zawyły syreny, zapalono flary i zatrzymał się ruch. Potem uroczystości przeniosły się na plac Wolności miejsce przysięgi powstańczej. Pokaz multimedialny „Światło Zwycięstwa 2019 Poznań”  cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że został powtórzony 3 razy. W trakcie pokazu można było zapoznać się w przystępnej formie dla każdego widza małego i dużego z historią Powstania Wielkopolskiego, a na zakończenie pokazu zaprezentowane efekty laserowe na cały placu. Po pokazie na terenie UM w Poznaniu na dziedzińcu w scenerii poznańskich zabytków odbyło się wspólne śpiewanie, które transmitowała TVP. To nie koniec świętowania, trwa Festiwal Poznańskie Kolędowanie w kościołach i w „Arenie” do 19 stycznia. Przyjazd do Poznania na święta lub zaraz po to kolejna propozycja dla ciekawych poznańskich tradycji, chcących się więcej dowiedzieć o znaczeniu Powstania Wielkopolskiego dla dziejów RP. Przedstawiciel Waszej Turystyki brał udział w obchodach, koncertach i pokazach z okazji 104 Rocznicy Wybuch Powstania Wielkopolskiego.  – „Zwycięskie Powstanie to ich specjalność” – Prezydent RP Andrzej Duda



    Rekomendacje

Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej