wczasy i wycieczki,rehabilitacyjne,sanatoria,pakiety,podróże,imprezy turystyczne dla turystów indywidualnych i grupowe,dla emerytów i rencistów,wlkp,Traper

Kłecko

Kłecko to miasto królewskie w poznańskim, słynące z patriotycznej postawy mieszkańców, ich dzielność znana jest od najdawniejszych czasów. Miasto najpóźniej było lokowane w 1265 roku. Historia osadnictwa w Kłecku sięga 9600 - 800 lat p.n.e.. Słynna jest obrona Kłecka przed Krzyżakami, powstanie przeciw Szwedom, walka Polaków z germanizacją, uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim i obrona miasta w 1939 roku, kiedy to po wycofaniu się oddziałów WP, mieszkańcy stawili czoła oddziałom niemieckim, za co rozstrzelano ponad 300 osób. Tutaj zorganizowano i stąd wyruszyła do boju Kompania Kłeckowska. 28 grudnia zawiązała się w Kłecku Kompania Kłecka, po zdobyciu Kłecka ruszyli na powstańczy szlak bojowy. Odznaczyli się w bitwach o Łopienno, Mrocze, Nakło, Wyrzysk, Wysoką, Chodzież, Rynarzewo, Szczepice, Radwonki, Zdziechową. W tym ważnym dniu na Rynku w Kłecku, w miejscu jej powstania pod tablicą Pamięci Kłeckich Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w niesamowitej oprawie po zmroku, obok pięknie podświetlonego zabytkowego kościoła parafialnego z 1510 roku z późnorenesansowym ołtarzem i przy palących się żywym ogniem zniczach na Pomników Obrońców Kłecka. Po odśpiewaniu hymnu Polski, przedstawiono historię Powstańców z Kłecka, następnie uczestnicy obchodów z powstańczymi flagami w asyście OSP Kłecko przeszli w zorganizowanym pochodzie się pod pomnik kpt Wiktora Pniewskiego, pilota i dowódcy lotników na poznańskiej Ławicy, po jej zdobyciu. Zwieńczeniem najważniejszej części uroczystości był Pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Kłecku. Przed wszystkimi miejscami pamięci wystawiono wartę honorową, złożono kwiaty i wiązanki oraz zapalono znicze udekorowane barwami polskimi. Później odbyło się spotkanie w Domu Kultury, gdzie można było zapoznać się z wystawą poświęconą powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom z Kłecka oraz listą imienną powstańców, każdy z obecnych mógł sprawdzić czy znajduje się na niej jego przodek. Na liście byli wszyscy Lubińscy z Kłecka, aż 5 - ciu poszło do Powstania Wielkopolskiego !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami, zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, Wschodniego uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

» wróć do kraju tego miasta: Polska    Rekomendacje

Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej