Chorwacja,Węgry,wyścigi Formuły 1,wczasy i wycieczki,imprezy turystyczne dla turystów indywidualnych i grupowe,wypoczynkowe,rehabilitacyjne,podróże,Traper

Wieści - News

Chiny
Formuła 1 - Szanghaj

Właśnie tutaj postanowiono świętować 1000 wyścig Formuły 1. Pierwszy odbył się na torze Silverstone w 1950 roku. Na podium stanęli Farina, Fangio. Wyścigi oglądała królowa Elżbieta i król Jerzy IV.

Bahrajn
Formuła 1 - Bahrajn
Williams puka od spodu, zespół osiągnął więcej niż dno, od dawna widzimy co zrobiła ze świetnym odnoszącym wspaniałe wyniki zespołem "nowa" szefowa. Chyba pomyliła miejsce, powinna się zastanowić nad całkowitą rezygnacją z zarządzania Williamsem. Gorzej być już nie może, chyba że całkowita rezygnacja z wyścigów. Do póki znajduje sponsorów to kręci lody dalej, ale one są już niejadalne...

Hiszpania
Formuła 1 - Barcelona

Pod koniec lutego rozpoczeły się tradycyjne przed sezonowe testy Formuły 1 na torze Catulunya Circuit, w których biorą udział kierowcy Williamsa. Robert Kubica wreszcie ma okazje pojeździć, ponieważ Williams spóźnił się na początek testów i stracił kilka dni. Testy nadal trwają. Zawodnicy oprócz nowych bolidów przygotowanych na sezon 2019 testują jazdę na różnych oponach przygotowanych przez Pirelli. Do dyspozycji mają 5 twardości opon oznaczonych kolorami od białych twardych, przez żółte o średniej twardości do czerwonych najtwardszych.

Polska
100 rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze. Pomimo rozejmu walki nadal trwały, na trochę mniejszą skalę aż do Traktatu Wersalskiego. Powstańcy bronili i chronili zdobyte tereny, a ofensywa niemiecka została powstrzymana. Podczas rozmów rozejmowych w Trewirze Ferdynand Foch przeprowadził twarde negocjacje, domagał się przerwania niemieckiej kontrofensywy przeciwko Powstańcom Wielkopolskim. Foch był jedynym Francuzem - oficerem wyższego szczebla, któremu nadano stopień marszałka Polski.


Polska
6:30 Ławica 6 stycznia 1919 roku
Tak jak 100 lat temu, w ciemny i mroźny styczniowy poranek ruszył szturm na Stację Lotniczą Ławica. Na Wzgórzu Berlińskim w pobliżu lotniska w historycznym miejscu, z którego ruszył szturm na Ławicę zgromadzili się wszyscy pragnący uczcić to wydarzenie. Na miejsce ataku dotarli mieszkańcy, rekonstruktorzy i zaproszeni szacowni goście, nawet bardziej gospodarze terenu, którzy reprezentowali najwyższe instancje lotniska, straży granicznej, WP, lotników i parlamentu RP. Wszyscy zapoznali się z historią walk o Ławicę i związanymi z nimi ciekawostkami. Uroczyste przygotowanie ataku na Ławicę poprzedził Apel Poległych i odśpiewanie Roty. Po usłyszeniu sygnału do boju i wystrzeleniu flar oddziały ruszyły do ataku. Rekonstruktorzy ostrzelali historyczny budynek Stacji Lotniczej Ławica. Artylerzyści po oddaniu celnej salwy przyczynili się do złamania ducha obrońców. Niemcy poddali się. Ławica nasza wraz z wyposażeniem, 30 samolotami gotowymi do lotu i ponad 200 zmagazynowanymi. Poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk ... zakończyło się sukcesem. Kiedyś Ławica to była położona pod miastem wioska otoczona polami, obecnie to dzielnica Poznania. Dzisiaj również na Ławicy działa lotnisko, z którego można latach na wszystkie strony świata i szkolić się w pilotażu. Zdobycie Ławicy zalicza się do ważniejszych epizodów Powstania Wielkopolskiego.

Polska
Poznań Ławica
Z okazji zdobycia Ławicy w sobotę odbyły się uroczystości, rekonstrukcje i pokazy na Ławicy przy Starym Porcie Lotniczym oraz na Placu Wolności, gdzie przewidziano piknik lotniczy, natomiast w niedzielę odbyła się rekonstrukcja walk o Ławicę na Wzgórzu Berlińskim i poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk... Ławica została zdobyta 6 stycznia 1919 roku rano.

Polska
Poznań wolny !

Wolny, dzisiaj czyli 31 grudnia 1918 roku miasto zostało całkowicie opanowane przez powstańców. Potyczki uliczne w centrum miasta, przed Bazarem, Komendą Policji, o kościół na Grobli, gazownię, następnie koszary 47 pułku na Jeżycach, wojsk taborowych przy dzisiejszej Grunwaldzkiej i artylerii przy Solnej, potem zdobyto Cytadelę, koszary na Wildzie i Golęcinie mamy za sobą. 31 grudnia 1918 roku swoje koszary opuścił 6 Pułk Grenadierów, jednostka niedawno przybyła z frontu o dużej wartości bojowej. Po potyczce i pertraktacjach, odział powstańczy wypersfadował dobrym słowem obronę koszar. Grenadierzy zostali wysłani do Heimatu, honorowo z bronią osobistą zostali odprowadzeni na stacje kolejową. W koszarach zostawili całą broń i umundurowanie. W ten sposób ostatnie niemieckie oddziały opuściły Poznań, co można było zobaczyć, poczuć zapach prochu, atmosferę potyczek ulicznych i pertraktacji, zapoznać się z umundurowaniem i oznaczeniem obu walczących stron, historią i genezą Powstania Wielkopolskiego na rekonstrukcji w obecnej Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga czyli dawnych koszarach 6 Pułku Grenadierów. Dziękujemy organizatorom inscenizacji Kreuz 1914, jej wielu rekonstruktorom i jednostkom wspomagającym, podobno rekonstruktorzy powstańcy byli tak przekonywujący jak ich historyczne odpowiedniki i udało się. Ciekawe kto pierwszy strzelił 27 grudnia, do dzisiaj to nie zostało ustalone. Czy aby to nie był jakiś nerwowy grenadier lub celowa akcja? 6 stycznia zdobyto leżące wówczas pod Poznaniem lotnisko Ławica z gotowymi do startu samolotami i ogromnymi magazynami części lotniczych, w sumie było koło 300 kompletnych maszyn. Wkrótce w nocy czeka nas jeszcze jedna inscenizacja, zdobycia Ławicy i wybuchowe niespodzianki nad ranem. Nadal trwały walki na wszystkich frontach Wielkopolski aż do zawieszenia broni w Trewirze 16 lutego 1919 roku, chociaż; również później nadal ginęli obrońcy Ojczyzny strzegąc zdobytej Wielkopolski. Ostateczne zwycięstwo i powrót odzyskanych polskich ziem nastąpił po podpisaniu 28 czerwca 1919 r. Traktatu Wersalskiego.

Polska
Kłecko
28 grudnia zawiązała się w Kłecku Kompania Kłecka, po zdobyciu Kłecka ruszuli do boju. Odznaczyli się w bitwach o Nakło, Wyrzysk, Wysoką, Rynarzewo, Szczepice, Radwonki. W miejscu powstania i w tym ważnym dniu pod tablicą Pamięci Kłeckich Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski, przedstawiono historię Powstańców z Kłecka, następnie uczestnicy obchodów przeszli w zorganizowanym pochodzie pod pomnik kpt Wiktora Pniewskiego, pilota i dowódcy lotników na poznańskiej Ławicy, po jej zdobyciu. Zwieńczeniem najważniejszej części uroczystości był Pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Kłecku. Przed wszystkimi miejscami pamięci złożono kwiaty i wiązanki oraz zapalono znicze udekorowane barwami polskimi. Później odbyło się spotkanie w Domu Kultury, gdzie można było zapoznać się z wystawą poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom z Kłecka oraz listą imienna powstańców, każdy z obenych mógł sprawdzić czy znajduje się na niej jego przodek. Na liście byli wszyscy Lubińscy z Kłecka, aż 5 - ciu poszło do Powstania Wielkopolskiego !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, Wschodniego uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Poznań
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”

Tymi słowami zakończyły się występy na wczorajszym Koncercie Wolności w Poznaniu z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, transmisja TVN i w mediach internetowych.

W Poznaniu działo się, działo, oj działo - od samego rana. Poznań od wczesnych godzin poranny tętnił zwiększonym ruchem, przejazdem limuzyn i samochodów z najodleglejszych stron. Pomimo tradycyjnego spokoju, zapełnił się Gośćmi, turystami i mieszkańcami, którzy brali udział w wielu uroczystościach odbywających się w Poznaniu. Liczni Goście, oficjalne delegacje, turyści i tysiące mieszkańców Poznania i Wielkopolski na ulicach Poznania. Cała masa imprez, obchodów oficjalnych, rekonstrukcji, radosne i zarazem patetyczne olbrzymie racowisko w całym Poznaniu, składanie wiązanek pod miejscami ważnymi dla historii Powstania Wielkopolskiego. W skrócie było coś dla ciała i dla ducha, bo "Wolność liczy się w Każdym Wieku".

Powstanie Wielkopolski było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów Obchody 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego tradycyjnie rozpoczęły się od składania wiązanek przed miejscami ważnymi dla powstania, na cmentarzach, na Wzgórzu św. Wojciecha przed grobem dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Taczaka. Potem odbyła się msza święta w Poznańskiej Farze w intencji Powstańców Wielkopolskich z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rodzin powstańczych, mieszkańców i wielu innych ważnych osobistości z Wielkopolski i Polski. 

Na Placu Wolności Obóz Powstańczy rozbili powstańcy, rekonstruktorzy, tutaj można było zobaczyć repliki zdobytych na poznańskiej Ławicy Fokkerów. Kilkaset samolotów zdobytych w powstaniu było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Do zobaczenia były pojazdy z epoki cywilne i strażackie. Wszyscy byli goszczeni wojskową grochówką, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i skorzystać z powstańczej poczty. Dodatkową atrakcją byli członkowie grup rekonstrukcyjnych w powstańczych mundurach oraz w strojach cywilnych z epoki. Po poznańskich ulicach jeździł tramwaj Carlwayer z roku 1903 wraz z doczepką z 1905 roku.

Obok Izby Rzemieślniczej powstał Powstańczy Posterunek z kuchnią polową serwującą Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską, repliką zdobycznego pojazdu pancernego Ehrhardt E-V4, z rekonstruktorami, orkiestrą i najważniejszym atrybutem powstańcżą białą kiełbasą, dzięki której nasi powstańcy byli dobrze żywieni. Jak głosi legenda biała kiełbasa była tak dobra, że po powstaniu w Wielkopolsce osiedlił się jej dowódca gen. Józef Dowbor-Muśnicki.

Główne obchody odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, to miejsce szczególne, powstał dopiero w 1965 roku przy udziale wielu osób, po jego zbudowaniu przed nim maszerowali i składali hołd Powstańcy Wielkopolscy, weterani Powstania Wielkopolskiego. Wiązanki składały ważne delegacje, parlamentarzyści, rodziny, mieszkańcy, stowarzyszenia, między innymi Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz. Wielkopolan, potomków Powstańców Wielkopolskich szczególnie ucieszyła wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dotrzymał obietnicy o udziale w naszym święcie i przyjechał na nie do Poznania.

Z okazji 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Prezydent Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenia państwowe Ordery Orła Białego, ustanowiony w 1705 r., a odnowiony w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. pośmiertnie dowódcom zrywu: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi. O 16.40 zawyły syreny, zatrzymał się ruch i Poznań rozbłysnął czerwonymi racami wielu miejscach miasta w celu uhonorowania Powstańców Wielkopolskich. Wraz z Prezydentem RP wszyscy krzyczeli Chwała Bohaterom !!! Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyły się  rekonstrukcje walk powstańczych.

"Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości" - Prezydent RP Andrzej Duda.

Całość uroczystości w Poznaniu zakończyła się wielkim koncertem polskich gwiazd na naszym największym stadionie. Muzyka Wolności Poznań 2018. Wyjątkowy koncert na 100 – lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu! Utwory muzyczne były ilustrowane historią Powstania Wielkopolskiego, Wielkopolski, Polski i tematyką Wolności, były również przedstawione wybrane rodziny powstańców, samych powstańców, osiągnięć Polski po odzyskaniu niepodległości, zakończony został wystąpieniem Marszałka Wielkopolski Marka Woźniaka.

Potem obchody przenoszą się przed Grób Nieznanego Żołnierza i na Powązki w Warszawie. Chwała Bohaterom !!!

Polska
Poznań
100 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Wielkopolanie jak co roku obchodzą wielkie święto udanego Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych zakończonych sukcesem. W tym roku to 100 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niedoceniane Powstanie, które przyczyniło się do bytu Niepodległej Polski. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wcieleni do armii pruskiej Wielkopolanie walczyli na wszystkich frontach I Wojny Światowej daleko od domu, od 1918 tworzyli i wstępowali do oddziałów powstańczych. Obchody rozpoczęły się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Powitanie wielkiego Polaka odbywa się po zmroku w świetle pochodni na Dworcu Letnim w Poznaniu, przy łopoczących flagach i w towarzystwie mieszkańców Poznania. Mistrz przyjeżdża zabytkowym pociągiem ciągniętymi przez prawdziwy parowóz 26 grudnia. W obłokach pary i przy sygnałach dźwiękowych pociąg dotarł na dworzec. Na powitanie zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, po czym Paderewski pozdrowił zebranych, przemawiał do zebranych, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę. "Pozdrawiam was Wielkopolan, żeście zawsze godni byli i znakomicie działali w XIX w. w pracy organicznej, gospodarczej i byliście zawsze przykładem dla wszystkich w czasie zaborów. Byliście znakomitymi gospodarzami i Polakami, Wzywam wszystkich do budowy wolnej, zgodnej ze wszystkimi Polski; Polski chłopów, robotników, inteligentów - Polski od Tatr do morza". W 1918 r. Paderewski dotarł do Poznania wraz z Misją wojskową w drodze do Warszawy i po próbach zatrzymania pociągu przez Prusaków. Następnie owacyjnie witany w towarzystwie patriotów dotarł do Bazaru. Przyjazd artysty zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem, który miał niewątpliwie wpływ na całą historie Polski, dzięki powstańczym zdobyczom powstało polskie lotnictwo, a transporty broni, mundurów i walecznego doświadczonego wojska zasiliły oddziały Wojska Polskiego. Niemcy zorganizowali kontr pochód, jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy i zrywali flagi koalicjantów. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to zdobyto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła, z wyjątkiem skrawków prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem. Św. pamięci Prezydent Lech Kaczyński swoją obecnością na naszych obchodach potrafił docenić znaczenie Powstania Wielkopolskiego i jego Bohaterów. W tym roku udział w Obchodach 100 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego bierze Prezydent RP Andrzej Duda. Wielkopolan, potomków Powstańców Wielkopolskich szczególnie cieszy wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dotrzymał obietnicy o udziale w naszym święcie i przyjechał na nie do Poznania. Z okazji 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Prezydent Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenia państwowe Ordery Orła Białego, ustanowiony w 1705 r., a odnowiony w 1921 r. i przywrócony w 1992 r.  pośmiertnie dowódcom zrywu: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi. Obchody rozpoczynają się składaniem kwiatów i wiązanek w miejscach związanych z Bohaterami Powstania Wielkopolskiego i jego Przywódcami. Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze. Na Placu Wolności rozbito obóz powstańczy, w swobodniejszej atmosferze mieszkańcy Poznania są ugoszczeni wojskową grochówką i powstańczym chlebem, można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, skorzystać z powstańczej poczty i zapisać się do oddziałów powstańczych oraz posłuchać pieśni powstańczych. Dodatkową atrakcją są członkowie grup rekonstrukcyjnych w powstańczych mundurach oraz w strojach cywilnych z epoki. Prezentowane są po raz pierwszy zrekonstruowane Fokkery, to maszyny, które Powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy. Kilkaset samolotów było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Pojazdy z epoki cywilne i replika zdobycznego niemieckiego samochodu pancernego. Po poznańskich ulicach jeździ tramwaj Carlwayer z roku 1903 wraz z doczepką z 1905 roku. Główne obchody odbywają się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, to miejsce szczególne, powstał dopiero w 1965 roku przy udziale wielu osób, po jego zbudowaniu przed nim maszerowali i składali hołd Powstańcy Wielkopolscy, weterani Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbywają się rekonstrukcje walk powstańczych. Całość uroczystości w Poznaniu zakończy się wielkim koncertem polskich gwiazd. W koncercie udział biorą Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod kierownictwem: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyk. Koncert będzie transmitowany przez TVN, który jest również jego producentem na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Następnie obchody przenoszą się przed Grób Nieznanego Żołnierza i na Powązki w Warszawie. Chwała Bohaterom !!! Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami, zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski. Czy 100. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w pełni udanego i wykorzystanego jak należy, w imię zasług dla Wolnej Polski nie powinna być okazją do ustanowienia Święta Narodowego ?

Wielka Brytania
Londyn
Ciotka dzwoni z Londynu, będę odliczał  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 89. "Nie mogę przyjechać kochani chłopcy, całuję was ciotka." Pięknie udekorowany Londyn w każdej dzielnicy "pachnie" Bożym Narodzeniem. Świecące dekoracje świąteczne w postaci aniołków, gwiazd i gwiazdek, planet, światełek i okazjonalnych napisów rozwieszono na większych ulicach. W najbardziej popularnych miejscach stolicy Anglii spotykają się kolorowe tłumy tubylców i turystów z całego świata. Odbywają się biegi i przejażdżki Mikołajów na rowerach. Prawdziwe choinki od małych, dużych i wielkich, od szczupłych, poprzez obfite, pękate do smukłych olbrzymich spotyka się na wszystkich większych placach, zostały pięknie ozdobione bombkami, światełkami i okazjonalnymi dekoracjami. Pomimo beztroskich przygotowań do świąt, wzmożonych zakupów i rodzinnej atmosfery na ulicach Londynu wyczuwa się pewien niepokój i przygotowania do Brexitu. Mieszkańcy wychodzą na ulicę również w sprawie swojej przyszłości, ostatnie marsze i mityngi odbyły się w drugą niedzielę grudnia. Spokojna demonstracja w części wyglądała jak spotkanie dobrych znajomych, jak wspólne wyjście na zawody sportowe. Nawet służby porządkowe przygotowane na nieoczekiwany rozwój wypadków podchodziły do wszystkiego z dużym spokojem. Po prostu zapewniały wszystkim obecnym uczestnikom demonstracji, gapiom i turystom bezpieczeństwo. Dzięki zamknięciu kilku ulic teren między budynkami rządowymi a Mostem Westminsterskim i Opactwem Westminsterskim był dostępny tylko dla ruchu pieszego. Czy to będą ostatnie Święta Bożego Narodzenia na Wyspach w ramach Unii Europejskiej? Kto wie co będzie, dotychczasowa łatwość podróżowania może zostać ograniczona, warto wybrać się zobaczyć życie i atrakcje metropolii. "Przede wszystkim nie popadajcie w panikę. Jakiś lepszy cwaniak. Matkę po szosie wozi staruszkę, żeby nas wrobić.Tak. To nam wskazuje na to, że życie ciągle stawia przed nami coś nowego i to jest raz, a po drugie musimy mieć jednak różne warianty i to jest dwa i dlatego proponuje różne warianty następujący ..." Londek czeka na Ciebie! Foto reportaż z Londynu, wycieczka na Jarmarki Bożonarodzeniowe na naszej stronie."Nowa tradycja - dzień pieszego pasażera. Twoje serce przypomina piechotą zdrowiej " oczywiście jeździmy underground po Londynie i chodzimy piechotą tylko tyle ile damy radę ...   Przygotowania do Brexitu w Londynie Brexit

Abu Dhabi
Formuła 1
Czekaliśmy 8 lat na ten moment. Na szczęśliwy wielki powrót Roberta Kubicy na tory Formuły 1. Ostatecznie ogłoszono powrót naszego Roberta do startów w Formule 1 w sezonie 2019 w stajni Williamsa. Zazdrośnicy, niedowiarki i malkontenci nie wierzyli w taką możliwość, pomimo tego że teraz też mają inne zdanie będą musieli przekonać się o możliwościach naszego kierowcy. My nie takie rzeczy widzieliśmy od pierwszego wyścigu Roberta Kubicy na Hungaroringu w 2006 roku. Teraz jeszcze większe emocje czekają na nas w nadchodzącym sezonie. Czekamy z niecierpliwością na starty na torach Formuły 1 całego świata Pozostaje wierzyć w dobre przygotowanie bolidu na nowy sezon. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, start w bolidzie z końca tabeli i po latach nieobecności to wielkie wyzwanie ale i możliwość pokazania całemu światu swojej klasy. Życzymy powodzenia i dodajemy walcz i zwyciężaj !

Polska
Poznań - Relacja z 11.11.18
Imieniny ulicy Święty Marcin to dawna tradycja, która również w roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przyciągnęła tłumy do Poznania. Do stolicy Wielkopolski oprócz mieszkańców zjechali przyjaciele, rodziny, turyści, sportowcy, zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Od w miarę spokojnej zazwyczaj soboty można było zauważyć zwiększony ruch na ulicach. Pierwsze akcenty 11.11.18 to największy bieg masowy w Polsce, uczestnicy biegli w koszulkach białych lub czerwonych czyli to był bieg w barwach narodowych, start i meta w centrum, potem 10 km w stronę Cytadeli i na Winogrady. Bieg wygrał olimpijczyk Artur Kozłowski i Anna Wójcik, natomiast każdy uczestnik biegu ponad podziałami po jego zakończeniu został wyróżniony pamiątkowym medalem w kształcie miecza. W południu ruszyły oficjalne uroczystości na Placu Niepodległości, które zgromadziły oprócz organizatorów, harcerzy, wojska, policji również tłumy mieszkańców. Ważnym bohaterem wszystkich imprez jest Rogal Świętomarciński, tradycyjny wypiekany według ściśle określonej receptury przez certyfikowane cukiernie z ciasta półfrancuskiego, z białego maku, udekorowany lukrem i orzechami włoskimi. Największą frekwencją jak zwykle cieszył się korowód łączący w sobie święta Imieniny Ulicy św. Marcin i Święto Niepodległości, ponieważ od lat to wspólne święto wszystkich, święto, które ma łączyć a nie dzielić. Wyruszający kolorowy orszak Świętego Marcina ze świtą z terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich przez Kaponierę na Plac Mickiewicza, gdzie stała scena oczekiwali 2 Prezydenci były RP Komorowski i Miasta Poznania Jaśkowiak oraz Marszałek Wielkopolski. W skład orszaku Świętego Marcina wchodziły barwne postacie i grupy historyczne, bohaterowie poznańskich legend, przedstawiciele historycznych poznańskich dzielnic, Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Dixie Company, MTP, X Legion, organizacje pozarządowe. Radosne, pogodne, wesołe i słodkie święto łączyło wszystkich co stawili się licznie w Poznaniu na Świętym Marcinie. Po gęstym szpalerze widzów wzdłuż parady było widać, że tradycja jest najsilniejsza. W programie imienin były warsztaty dla całych rodzin w namiocie przed Zamkiem, kiermasz rogala na Al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz Św. Marcin od ul. Kościuszki do Al. Niepodległości, na Starym Rynku i w wielu punktach w całym mieście, pokaz filmów o dawnym Poznaniu w Sali Wielkiej, korowód od MTP przy ul. Bukowskiej do Pl. A. Mickiewicza,  koncert Koło Jana, koncert Bubliczki na Pl. A. Mickiewicza, warsztaty z budowania Demonstronu dla młodzieży i dorosłych w namiocie przed Zamkiem, wieczorem koncert Lao Che i pokaz laserowy na finał. Przez cały dzień odbywał się kiermasz z rogalami świętomarcińskimi. Tłumy przemieszczały się po centrum we wszystkie strony, uczestnicy wydarzeń, widzowie, biegacze. Kto spacerował po centrum, był na Kopcu Wolności na Malcie nad Jeziorem Maltańskim, który miał upamiętniać zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i fakt przyłączenia Wielkopolski do niepodległej Polski lub brał udział w imprezach na Starym Rynku również mógł skosztować rogali czy potraw z gęsiny. Tak bawimy się i świętujemy w Poznaniu.

Polska 100 Rocznica Niepodległości
Poznań
W Poznaniu 11 listopada świętujemy na wiele sposobów, obchody już trwają. Najważniejsze punkty programu uroczystości tak jak co roku od dawien dawna to Imieniny Ulicy Św.Marcin z Korowodem Św. Marcina i rogalami świętomarcińskimi, koncertami, przekazaniem kluczy do miasta przed Zamkiem, wystawami, filmami i pokazem laserowym na finał. Oczywiście nie zabraknie oficjalnych uroczystości z defiladą, wystawami i inscenizacjami. Szczególnie ważna jest wystawa Dziennych Dokumentów Dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz zdjęcia dokumentujące powstanie zostały wpisane na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. 3 sposobem na uczczenie 100 Rocznicy Niepodległości Polski jest udział i kibicowanie w Biegu Niepodległości, do startu szykuje się około 25 tysięcy biegaczy. Zaproszenie do odwiedzenia Poznania lub na spacer po centrum, poniższy link zaprowadzi w ładne i historyczne miejsca Poznania Film o Poznaniu, natomiast na rogale sprzedawane są co krok, można wybrać się również do jednej z kultowych tradycyjnych cukierni, np. Liczbańskich, do Kociaka czy w Hotelu Rzymskim albo do Merkurego jak mawiają poznaniacy.

Polska
Sopot
Lato w pełni, w tym sezonie zamiast parawaningu modny jest droning, jak chcesz mieć profesjonalne ujęcia zgłoś się do nas za wczasu. Przy tej pięknej pogodzie to jedno i drugie, przy pogorszeniu najwyżej zajęcia gastronomiczno-barowe.

Chorwacja
Francja

Po ostatnim meczu Mistrzostw Świata 2018 w Moskwie mecz Chorwacja - Francja 2 : 4, i ostatecznie Chorwacja Mistrzem Świata, a Francja zdobywa mistrzostwo.

Chorwacja
Anglia

Chorwacja wygrywa z Anglią w półfinale Mistrzostw Świata. Mały Kraj Wielkich Piłkarzy.
Anglia płacze a Chorwacja w finale !!!

Polska
Stobnica
Stobnica
znajduje się niedaleko Obornik i Poznania w Wielkopolsce, w Polsce. Od niedawna posiada zamek, jeszcze w trakcie budowy, zbliżony jest wyglądem do tego znanego nam z Malborka. Nauka nie poszła w las, posżła do Stobnicy. Znana do tej pory Stobnica z wielkopolskiego "wilczego szańca" jest położona w ciemnym lesie, wśród knieji Puszczy Noteckiej. Od teraz słynie z kontrowersyjnego zamku na sztucznej wyspie. Warto zobaczyć jak na pustkowiu powstaje neośredniowieczny zamek. Jedyna taka atrakcja w Europie, wokół piękne tereny leśne i Natura 2000. Dla ciekawych i poszukiwaczy rzeczy niezwykłych, słynnych na cały świat polecamy wycieczkę do Stobnicy obejmującą zwiedzanie okolicy, pobyt na łonie natury, cuda Puszczy Noteckiej, Natura 2000 i oczywiście zamek. Wycieczka do lasu może zostać uzupełniona o dodatkowy program w postaci przelotu na zamkiem samolotem turystycznym lub tylko dronem, dojazd samochodem terenowym lub motorówką. Natomiast w Poznaniu program możliwy na życzenie zawiera atrakcje Poznania, wspaniałą architekturę budowli od czasów Mieszka I, Trakt Królewski, Cesarski, do Władeczka Dzisiejszego. Goście w Poznaniu mogą skorzystać z noclegów w standaryzowanych urzędowo obiektach hotelarskich w przystępnych cenach umownych w centrum lub poza terenem mocno zabudowanym. Ciekawe czy zamek w Stobnicy zostanie największą atrakcją w Wielkopolsce, a może otrzyma inne wyróżnienia.

Chorwacja
Rosja Anglia Francja

Chorwacja górą dzisiaj. Dalej nie będzie tak łatwo. Po ciężkim meczu i dogrywce, dopiero w karnych Chorwacja pokonała Danię na MŚ w Rosji. Z Rosją też wygrała. Dalej na drodze na szczyty piłkarskie tylko Anglia, na deser Francja i hoop po duży kubek ...

Islandia
Reykjavik

Biuro podróży Traper zaprasza na pilotażowy odcinek o Islandii pt "ISLANDIA Z TRAPEREM" - film o Islandii. Traper zaprasza na pierwszy film z przepięknej i niesamowitej wyspy ognia i lodu - Islandii. W tej krótkiej zajawce możecie Państwo zobaczyć m.in. wodospady, słynny gejzer, największe lodowce w Europie oraz urokliwą lodową plażę.

Robert Kubica
Formuła 1

Zespół Red Bulla sprawdza jakie są możliwości zatrudnienia Roberta Kubicy jako głównego kierowcy Toro Rosso. Plotka głosi, że Toro Rosso szuka na gwałt nowego  kierowcy, wówczas Williams straci definitywnie szansę na dobre wyniki. Tak to jest jak się nie docenia otrzymanych możliwości. Niestety kasa misiu, kasa na pierwszym miejscu i w rezultacie brak wyników. Uciekaj Robert od nieudaczników do rokującego Toro Rosso !

Czechy
Szpindlerowy Młyn

"Zmiany, zmiany, zmiany ... ostatnio też tak było telefon dzwonił, dzwonił tak jak by chciał żeby go ktoś odebrał, a ta pajęczyna to tak samo wisiała ..." Ośnieżone szczyty i zbocza górskie to najpiękniejszy widok dla turysty przyjeżdżającego z nizin. Ciekawe trasy i trochę tych trudnych, gdzie trenuje mistrzyni olimpijska w dwóch konkurencjach Ester Ledecka. Czeszka jako pierwsza zawodniczka zdobyła 2 złote medale na jednych zimowych igrzyskach, w narciarskim supergigancie i w snowboardowym slalomie gigancie równoległym. W Szpindlerowym Młynie wkrótce pojawią się nowe trasy i wyciągi, nowe barki, restauracje, wypożyczalnie i sklepy już postawiono. Zaczynamy nie poznawać starego dobrego Szpindlerowego Młyna, a to dopiero początek. Trasy narciarskie płaskie jak stół i szerokie jak morze. Na początek uruchomiono nową kanapę 6 osobową z podgrzewanymi siedzeniami, następnie przestawiono krzesełko 4 osobowe, łącząc Misecki z Medvedinem. Imprezy towarzyszące dopełniają możliwości zjazdowe w dzień i wieczorem, Snow show, kolacja w gwiazdach, fresh track i Ledarium. Parkingi pękają w szwach, w kolejce na krzesło jak na Wieży Babel, wszystkie narodowości spragnione zimowego klimatu. W planach nowy wyciąg i nowe trasy od pierwszego parkingu na wjeżdzie, równolegle do Hromovki, potem jeszcze kolejny w górę na Medvedin i ostatni etap to od pierwszego parkingu aż na zbocza Medvedina. Ten ostatni umożliwi połączenie najpopularniejszych stacji narciarskich Sv. Petra i Medvedina. Tylko Labska pozostaje nie połączona z Miseckami. Ciekawe dlaczego nadal nie działa Krkonos, Stoh został pozostawiony samemu sobie, może za dziesięć lat coś drgnie również w tym temacie. Planowana nowa autostrada w Karkonosze i ogrom projektu rozbudowy infrastruktury narciarskiej trochę przerażają swoim rozmachem. "... trzeba przyznać, że robota idzie z gazem, dobrze idzie robota - dobrze ..."

Polska
Formuła 1

Wielki powrót Roberta Kubicy do Formuły 1 w 2018 roku w zespole Williamsa. Po osiągniętych wynikach w testach w najnowszych bolidach Robert wraca na tory F1. Kubica wraca w 2018 roku do Formuły 1 jako kierowca testowy i rezerwowy Williamsa. Po tajnych testach dla Williamsa na ulubionym torze Formuły 1 Roberta Kubicy na Węgrzech, Williams podjął decyzję. Na tę chwilę czekaliśmy od kilku sezonów bez Roberta w F1. Oficjalne stanowisko reserve&development driver Williamsa na 2018 nie do końca nas satysfakcjonuje. Williams poinformował, że Robert Kubica będzie pełnił rolę kierowcy testowego, będzie brał udział w oficjalnych testach w Barcelonie, a także w niektórych piątkowych treningach. Kubica nie ścigał się w F1 od 2010 roku. Przed sezonem 2011 miał poważny wypadek podczas rajdu. W czerwcu i lipcu dwa razy jeździł bolidem Lotus-Renault z 2012 roku, a 2 sierpnia testował najnowszy pojazd Renault. Francuski team nie wie co stracił, a my czekamy na ponowne starty na torach Formuły 1 w teamie Williamsa lub innym. Trzymamy kciuki za Roberta od 2006 kiedy również był tylko rezerwowym kierowcą, mamy nadzieję na szybki powrót do startów w soboty i niedziele !!!

Polska
Poznań

Od dzisiaj działa Kino Trapera ma naszej stronie, po prostu będzie można zobaczyć ciekawe miejsca i wydarzenia w naszych filmach. Dzisiaj ruszył kanał filmowy "Biuro Podróży Traper", przygodę rozpoczynamy od filmu "Zima z Traperem" pod adresem: https://youtu.be/7SKiWQ_gYSM

Polska
Poznań
99 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Wczoraj obchody rozpoczęły się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Dzisiaj uroczyste obchody, składanie kwiatów i wiązanek w miejscach związanych z Bohaterami Powstania Wielkopolskiego i jego Przywódcami. Centralne obchody odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Potem przemarsz do Fary, a po drodze składanie wiązanek przed miejscami pamięci i msza za Powstańców Wielkopolskich. Następnie na Placu Wolności w swobodniejszej atmosferze mieszkańcy Poznania zostali ugoszczeni wojskową grochówką i powstańczym chlebem, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, skorzystać z powstańczej poczty i zapisać się do oddziałów powstańczych oraz posłuchać pieśni powstańczych. Dodatkową atrakcją byli członkowie grup rekonstrukcyjnych w powstańczych mundurach oraz w strojach cywilnych z epoki. Pojazdy z epoki cywilne i replika zdobycznego niemieckiego samochodu pancernego cieszyły się dużym zainteresowaniem najmniejszych i wszystkich pozostałych uczestników obchodów Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyły się rekonstrukcje walk powstańczych z użyciem pocisków hukowych i petard. Jutro obchody przenoszą się przed Grób Nieznanego Żołnierza i na Powązki w Warszawie. Inne inicjatywy to 200 m2 muralu upamiętniającego zdobycie pociągu z amunicją w podpoznańskim Buku. Natomiast w Czarnkowie powstał film o Powstańcach Wielkopolskich dostępny na platformie internetowej. Pomimo braku władz naszego kraju na dzisiejszych obchodach Wielkopolanie jak co roku święcili wielkie święto udanego Powstania Wielkopolskiego jednego z nielicznych zakończonych sukcesem. Niedoceniane Powstanie, które przyczyniło się do bytu Niepodległej Polski. Św. pamięci Prezydent Lech Kaczyński swoją obecnością na naszych obchodach potrafił docenić znaczenie Powstania Wielkopolskiego i jego Bohaterów. Chwała Bohaterom !!!

Austria
Salzburg

"Cicha Noc" to najsłynniejsza kolęda świata, rozbrzmiewa dziś na wszystkich kontynentach i jest najbardziej znaną kolędą na świecie. Jej słowa przetłumaczono jak dotąd na ponad 320 języków i dialektów. Melodię wielokrotnie aranżowano, dostosowując ją do różnych konwencji od jazzu, po gospel i pop. W 2018 r. najsłynniejsza kolęda na świecie będzie obchodzić jubileusz 200 - lecia. Niewiele osób jednak wie, że pieśń ta pochodzi z Austrii. Po raz pierwszy rozbrzmiała w niewielkiej kaplicy nieopodal Salzburga. Natomiast jej autor pochodził z Górnej Austrii, a w świat ruszyła z Tyrolu - nie ma drugiego tak austriackiego dzieła. Z okazji jubileuszu najsłynniejszej kolędy świata, miejscowości związane z powstaniem Cichej Nocy, jej twórcami oraz początkami triumfalnego marszu pieśni przez świat realizują wspólnie projekt zatytułowany „Kraina Cichej Nocy”.  Zapraszamy na podróż śladami najsłynniejszej kolędy.

Czechy
Ricky

Wspaniałe warunki narciarskie panują w Górach Orlickich. W Rickach leży do 120 cm śniegu na trasach narciarskich, wszystkie trasy i wyciągi działają. Na miejscu znajduje się kilka barków, w których można ogrzać się, posilić, ugasić pragnienie lub skusić się na najlepszy czeski miodownik. Samochody pozostawia się na dużym parkingu bez opłat.

Węgry
Satoraljaujhely

CK Dezerterzy szykują się do akcji pierzyna w Kompanii Wartowniczej 60 Pułku Piechoty w Satoraljaujhely, do koszar przyjeżdża nowy zastępca komendanta, Kania i Benedekt cuś szykują, Móric Chaber odkrywa ich plan ... Po ucieczce z koszar ruszają w świat, plotka głosiła, że idą na Wiedeń, a po drodze Trencin i gościnne występy bogate w przygody na terenie Budapesztu. Wcześniej musieli odbyć zajęcia oświatowe. Czy to wymysł jednego z naszych miejscowych kretynów zapytał pan kapitan Wagner, nie to z broszurki, ... "zawsze podczas inspekcji wywołuje się największego bałwana, tak to jest że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota"... To jest Hucuł, o takim jeszcze nie słyszałem, oni żyją na granicy Serbii, to taki lud na wymarciu ... to są pytania na które nie oczekuję odpowiedzi bo je znam, odpowiedzi też znam, mój stosunek do tego obowiązku jest moją całkowicie prywatną sprawą. Melduje posłusznie, że to z powodu nieznajomości języka niemieckiego, oni hymn znają ale go nie umieją. Abu abu, abu czysta gęba, abu pełny badziuch. Wszystkie atrakcje, no prawie wszystkie można przeżyć na naszej wycieczce do Budapesztu, organizowanej przez biuro Traper. Uwaga na harcgaz, zwłaszcza w latrynie... czy czytuje pan powieści podróżnicze, względnie podróżniczo-awanturnicze, nic nie szkodzi pańska podświadomość je przechowuje... Wiesz o czym ja myślę, wiem zawsze o tym samym, kretyn, ślub weźniemy w Koszycach... ja kocham cię przed i w trakcie, w trakcie najbardziej. Szpagetti będzie bal, inspekcja. a papuga panie generale, też do paki. Wiem wszystko o akcji pierzyna, jestem drukarzem z Pragi i nigdy nie byłem u Hucułów. Cześć Józku odwiedzę cię po wojnie na Łyczakowie i ruszają do domu, a domy ich na Węgrzech, w Czechach, Austrii, na Słowacji, Polsce i w Niemczech. Węgierskie wina, węgierska muzyka i węgierskie klimaty z czasów CK, czas na inspekcję w Budapeszcie.

Węgry
TOP 15 WĘGIERSKICH KURORTÓW

baseny termalne, gorące źródła, lecznicze wody, sanatoria, aquaparki, rehabilitacja
Hajduszoboszló to kompleks basenów rekreacyjnych, rehabilitacyjnych, basen z falami, plaża śródziemnomorska z basenem z falami, jezioro, auqapark, Aqua Palace, dział zabiegowy, bogata oferta hotelowa i gastronomiczna
Eger nowoczesne kąpielisko z elementami historycznymi, wspaniałe wina i barokowe zabytki, nie zakłócony klimat turystycznej enklawy
Heviz wyjątkowy kurort położony nad powulkanicznym jeziorem termalnym
Miszkolc Tapolca baseny termalne i kąpielisko w jaskiniach krasowych
Buk nowoczesne kąpielisko termalne i pole golfowe
Mezokovesd woda termalna lecznicza typu siarkowego, spokojne miejsce wśród węgierskiej niziny a równocześnie blisko Egeru
Harkany południowy kurort o śródziemnomorskim klimacie z wodami termalnymi o wyjątkowych właściwościach
Zalakaros kąpielsko termalne i hotele z basenami termalnymi w pobliżu Balatonu
Tapolca woda termalna i jaskinia, położona blisko Balatonu
Debreczyn położony na wschodzie Węgier posiada niezwykłe wody termalne i Aquaticum
Makó nowoczesne kąpielisko, cebulowy kurort na południu Węgier
Szeged na południu Węgier posiadający nowoczesne kąpielisko termalne
Gyula kąpielisko z basenami rekreacyjnymi i leczniczymi, dział zabiegowy
Balaton największe jezioro z malowniczymi brzegami, bogatą infrastrukturą turystyczną, historycznymi, pamiątkami, regionami winiarskimi, polsko-węgierską historią
Budapeszt to miasto uzdrowisko ze względu na jakość leczniczych wód termalnych i świadczenia lecznicze na kąpieliskach, nowoczesne i zabytkowe kąpieliska termalne, sportowe baseny, aquaparki, hotele z działami spa i wellness, jedna z najpiękniej położonych europejskich stolic, Formuła 1
Zagłosuj na propozycje na listę TOP 15 dla kolejnych kurortów: Bogacs, Berekfurdo.

Węgry
Eger

Kolejną atrakcją Hotelu Korona w Eger na Węgrzech, obok piwnicy z winami, muzeum wina i wellness a może największą jest Muzeum Beatlesów, działające pod nazwą Egri Road Beatles Múzeum. Powstało ze zbiorów węgierskich fanów i muzyków, którzy często goszczą w tym popularnym hotelu w Egerze. Muzeum funkcjonuje w pomieszczeniach Hotelu Korona. Przez lata zbierane pamiątki po Beatlesach, wydawnictwa, płyty, filmy można zobaczyć wraz z kopiami instrumentów, na których grali słynni Liverpoolczycy. Założycielami muzeum są Peterdi Gábor és Molnár Gábor. W piwnicy hotelowej można zobaczyć film wprowadzający w historię Beatlesów, następnie przedstawiona jest chronologicznie historia zespołu na multimedialnych ścianach. Filmowe opowieści, ówczesne wiadomości, wywiady, koncerty dostępne są po przyciśnięciu odpowiedniego guziczka. W witrynach prezentowane są archiwalne artykuły w gazetach z czasów występów Beatlesów, części strojów, makiety, limitowane wydawnictwa, lalki, plakaty, flagi, banery, malowidła ścienne, fotografie i wiele innych atrakcyjnych artefaktów. Wszystko to przenosi zwiedzających w magiczne lata sześćdziesiąte. Muzeum Bestlesów znajduje się tylko jeszcze tylko w Liverpool, Halle i Buenos Aires.

Austria
Innsbruck

Olimpia Ski World Innsbruck to rewelacyjny region z 9 - ma dużymi stacjami narciarskimi położonymi wokół Innsbrucka. Cała dobrze rozwinięta infrastruktura dla narciarzy została poszerzona i unowocześniona na bazie przygotowanej do dwóch Olimpiad Zimowych. Wisienką na narciarskim torcie jest Lodowiec Stubai, gdzie z Top of Tyrol 3210 m n.p.m. widok jest naprawdę fantastyczny, można podziwiać szczyty Alp najbliższych austriackich, które są na wyciągnięcie ręki do tych trochę oddalonych włoskich szczytów. Kolejki gondolowe na Stubai i nowo szybka kabinowa na potężnych podporach i nowoczesnych stacjach już wożą narciarzy. Trasy narciarskie na Lodowcu Stubai i w Regionie Schlick 2000 należą do świetnego regionu Olimpia Ski World Innsbruck wraz z pozostałymi dostępne są w ramach 1 karnetu. Nowoczesne urozmaicone wyciągi, od wieloosobowych krzesełkowych z 8-mio osobowymi podgrzewanymi kanapami, gondolkami, kabinami i kolejkami poruszającymi się po torach. Do tras narciarskich z naszych czterogwiazdkowych hoteli położonych w Innsbrucku do wszystkich stacji narciarskich można dojechać ski busem lub tramwajem. W Regionie Innsbrucka wybór miejsc na zjazdy dla miłośników sportów zimowych jest bardzo łatwy, zaczynamy od najbliższych tras na Patschekofel lub Glungezer, poprzez położone wyżej i bardziej wymagające Axamer Lizum, Schlick 2000, Kuchtai a kończymy nasz narciarski rajd na Lodowcu Stubai.

Słowacja
Wysokie Tatry

Rozpoczyna się zimowy sezon turystyczny w słowackich Wysokich Tatrach gdzie aktualnie panują wyśmienite warunki narciarskie, dlatego już od soboty 9 grudnia miłośnicy nart zjazdowych po raz pierwszy w tym sezonie skorzystają ze stoku w Łomnickiej Przełęczy. Na trasie zjazdowej o długości 1 240 metrów w Łomnickiej Przełęczy jest obecnie 150 cm naturalnego śniegu, a warunki narciarskie są bardzo dobre. Z wysokości 2 190 m n.p.m. narciarze zjadą po 5,5 km przygotowanej trasie do Tatrzańskiej Łomnicy. Otwarte będą też trasy Łomnicki Staw – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ i Štart Západ. W Tatrzańskiej Łomnicy sezon rozpoczyna się na pięciu trasach, dla narciarzy zostanie otwartych w sumie 7,7 km przygotowanych tras narciarskich, na których jest od 40 do 50 cm śniegu.

Słowacja
Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej

W dniu dzisiejszym 8 grudnia 2017 r. w samym sercu słowackich Wysokich Tatr już po raz 5-ty otwarta zostanie TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA. To wyjątkowy lodowy kościół z elementami przyrody tatrzańskiej, który zbudowany został na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. W tym roku motywem przewodnim projektu jest „Hołd rodzinie”. Autorzy inspirowali się światowej sławy katalońskim projektantem Antonim Gaudi i jego dziełem rzymskokatolicką bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie. Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Adam Bakoš, który wraz ze swoimi kolegami zrealizowali największy i najzimniejszy projekt swojego życia. Budowa bazyliki trwała 2 tygodnie i jej wykonawcami są rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. Do wzniesienia świątyni użyto aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton. To dwukrotnie więcej brył lodu niż w roku ubiegłym. W związku z tym tegoroczna świątynia lodowa jest bardziej imponująca a chroniąca ją kopuła powiększyła swoją średnicę z 18 do 25 metrów. Witraże dla unikalnej budowli wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos, który w swoich pracach eksploruje możliwości niezwykłego materiału, jakim jest szkło. Już po raz drugi stworzył unikatowe dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Opracował osiem rozet techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe cztery prezentują pory roku. Trudno oprzeć się majestatowi budowli, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Słowacji. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. Warto zatem odwiedzić słowacki unikat i choć na chwilę przenieść się do hiszpańskiej Barcelony. Jeszcze większe emocje świątynia zapewnia podczas coniedzielnych koncertów z muzyką na żywo o godz. 15.30. Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7oC pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieła przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura. Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 220 tysięcy osób. Przez 146 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i  spotkania. Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny.  Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca (4,5 min) lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym (około 40 min). Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

Słowacja
Tatry

Otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich wraz z otwarciem największej atrakcji sezonu zimowego Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbędzie się 8 grudnia. Niesamowita atmosfera, gra form i świateł, zaczarowane miejsce wpływa na dużą popularność wśród odwiedzających i chętnych na ślub. Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie otwarta od 8 grudnia codziennie od 9.00 do 16.30, zaś w sezonie wysokim i świątecznym godziny otwarcia zostaną wydłużone. Wejście do niezwykłej bazyliki lodowej jest bezpłatne. Oprócz tego w sezonie wysokim w świątyni będą odbywać się co niedzielę koncerty i występy muzyczne o 15:30.

Polska
Centralny Port Lotniczy w Baranowie.

W Baranowie na równinie mazowieckiej, na terenie gminy Baranów, w powiecie Grodzisk Mazowiecki powstanie Centralny Port Lotniczy. W komunikacyjnym sercu Polski w pobliżu Mszczonowa a największym Parkiem Rozrywki w Europie. CPL zostanie zbudowany na terenie gminy Baranów 36 km na zachód od Warszawy. Największe w Polsce lotnisko będzie połączone z Centralną Magistralą Kolejową, niedaleko autostrady A2 i z transeuropejską magistralą dużej prędkości Paryż-Moskwa. 30 lat temu to miejsce zostało wybrane przez projektantów CMK i A2. Centralny Port Lotniczy powstanie do 2020 roku. Port lotniczy będzie połączony z pobliskim Parkiem Rozrywki w Mszczonowie, największym Parkiem Rozrywki w Polsce. Do CPL będziemy dojeżdżać szybkimi pociągami w tempie 220-350 km/h z Warszawy w 12 min., z Łodzi w 28 min. a z Krakowa, Katowic i Poznania w 55 min.

Węgry
Budapeszt

Według najświeższego rankingu krajów bezpiecznych i tanich na wakacje Węgry, Chorwacja, plasują się na czołowym miejcu. W strefie krajów bezpiecznych i stosunkowo tanich znalazły się również Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta i Mołdawia. Wśród krajów z wysokim zagrożeniem, niebezpiecznych znalazły się stolice europejskich głównych krajów starej unii. Ranking krajów bezpiecznych podało brytyjskie MSZ. Okazuje się, że kraje bezpieczne to również kraje tanie.

Węgry
Kormend

Spa Mjus World - Resort & Thermal Park to nowe centrum kąpieliskowo - hotelowe na Węgrzech w Körmend. Nowa filozofia wypoczyku i rekreacji oraz skrzyżowanie kąpielowych tradycji rzymskich i węgierskich spotkały się w Kormend. Nowo otwarty kompleks zapewnia zakwaterowanie w Hotelu Spa Mjus World****superior w Körmend na zachodzie Węgier. Kompleks wodnych atrakcji pod dachem i na terenie otwartym zawiera niezliczoną ilość propozycji kąpielowych i rozrywkowych dla dorosłych i dla dzieci. Baseny wewnątrze i zewnętrzne, baseny w grocie, zjeżdżalnia high-tech, basen dla dzieci, laguna dla dzieci i dorosłych na świeżym powietrzu. Dla gości hotelowych bogaty program gimnastyk porannych, wodnych oraz crossfit, tańce latyno amerykańskie, karaoke, kabaret, zabawy wieczorne i kręgle-bowling. W ramach Mjus wellness można skorzystać łaźni tureckich, łaźni rzymskich, bio sauny i fińskiej, terapii kneippa, jucuzzi zewnętrzne, masujące prysznice, w strefie spa salony piękności, pokoje relaksacyjne, jacuzzi panoramiczne i basen z jacuzzi. Niewątpliwą atrakcją retauracji hotelowej  oprócz kuchni międzynarodowej i europejskiej jest kuchnia włoska, dominująca w gastronomii hotelu Spa Mjus World. Bonusem jest sklep firmowy z butami damskimi i męskimi słynnej wloskiej firmy obuwniczej Mjus i A.S.98. Świetne miejsce na wypoczynek, konferencje, krótkie i długie pobyty oraz na wypady do Austrii, kurortów zachodnich Węgier i nad Balaton.

Polska
Poznań
1050 rocznica przyjęcia Chrztu Polski w 966 roku będzie świętowana od 14 do 16 kwietnia 2016 roku w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie. W tym czasie będą odbywać się imprezy rocznicowe na terenie Ostrowa Tumskiego, Międzynarodowych Targów Poznańskich i na Stadionie Inea w Poznaniu, Gniezna i Ostrowa Lednickiego. Przyjęcie chrztu przez naszego księcia Mieszka I wprowadziło Polskę do sfery krajów chrześcijańskich i umocniło pozycję naszego kraju w średniowiecznej Europie.  Według "Rocznika  krakowskiego dawnego" w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku odbył się chrzest Mieszka I i tym samym symboliczny chrzest całej Polski. Ta data określa wprowadzenie wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Prawdopodobnie chrztu udzielił Mieszkowi Jordan, który przybył do Poznania z księżniczką Dobrawą, kandydatką na żonę dla Mieszka, a później został pierwszym biskupem na ziemiach polskich. Do dzisiaj nie ustalono w jakiej formie odbywała się uroczystość, rytuał mógł być przeprowadzony w "żywej wodzie" - jeziorze lub rzece, na otwartej przestrzeni w specjalnych basenach lub w budynku z basenem chrzcielnym. Co do miejsca, w którym odbył się chrzest zdania są podzielone i nie ma jednoznacznych faktów naukowych wskazujących je precyzyjnie, prawdopodobnie po przyjeździe Dobrawy do Poznania, która później ufundowała tam pierwszy kościół, chrzest odbył się w Poznaniu lub na Ostrowie Lednickim. Od 14 kwietnia będzie połączenie z Ostrowem Lednickim przez specjalny most pontonowy prawie jak za Mieszka I. O 14.45 rozpoczną się uroczystości rocznicowe od poświęcenia dzwonu "Mieszko i Dobrawa", który został specjalnie odlany na tą uroczystość i po raz pierwszy wówczas zabrzmi. To jest dzwon jubileuszowy, a przede wszystkim symbol dynastii piastowskiej i Wielkopolski jako kolebki naszego państwa. Pozostałości starego mostu można oglądać poprzez czyste wody jeziora lednickiego. Co do miejsca chrztu ostatecznego rozstrzygnięcia nie ma, badania naukowe w oparciu o prace archeologiczne trwają. Świętujemy ponad tysiąc lat naszej tradycji i kultury, poprzez związki genetyczne z naszymi przodkami, jesteśmy spadkobiercami wszystkich przeszłych pokoleń, z których dziedzictwa korzystamy i na tych podstawach budujemy przyszłość.

Chorwacja
Starigrad
Podczas Festiwalu Karola Maya w Starigrad-Paklenica, a terminie od 4-11 czerwca, utrzymanego w duchu filmów o Winnetou, turyści mogą powrócić myślami do czasów dzieciństwa. Nie każdy wie, że kultowe filmy o indiańskim wodzu, oparte na dorobku literackim patrona festiwalu, były kręcone właśnie w Chorwacji i to już ponad pół wieku temu. Festiwal Karola Maya jest wyjątkową okazją żeby zobaczyć miejsca, w których powstały zdjęcia do filmu, poznać aktorów i twórców, przypomnieć sobie fabułę filmową i skosztować kuchni regionów Chorwacji. Obowiązkowe punkty programu to tradycyjnie Starigrad-Paklenica oraz luksusowy hotel Alan. A dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w festiwalu, mamy dobrą wiadomość: w 2015 r. w Chorwacji nakręcono nowe filmy o Winnetou, które pokaże jeszcze w tym roku niemiecka telewizja.

Czechy
Praga
2016 rokiem ważnych rocznic w Czechach. W Pradze i w wielu historycznych miejscowościach będą odbywać się imprezy związane z rokiem Luksemburgów, rocznicami śmierci Wiliama Szekspira, Wofganga Amadeusza Mozarta i Ferenca Liszta oraz Franciszka Józefa I austriackiego cesarza oraz czeskiego i węgierskiego króla. W całej Europie przygotowywane są uroczystości, koncerty i wystawy, otwierane będą nowe ekspozycje. Świętować będą również Czechy! Uroczystości rocznicy 700 lat od urodzin Karola IV zostały wpisane na listę światowych jubileuszy UNESCO, kolejne to 720 rocznica urodzin i 670 rocznica śmierci jego ojca, Jana Luksemburskiego, który wprowadził dynastię Luksemburgów na czeski tron królewski. Rocznicę urodzin Karola IV upamiętni Muzeum miasta stołecznego Pragi i Narodowe Muzeum Techniki. Wystawa Vita Caroli zaprezentuje gotycką architekturę i repliki ówczesnych kafarów czy też średniowiecznego, drewnianego żurawia, poruszanego siłą ludzkich mięśni, którego działanie z powodzeniem wypróbowano podczas remontu więźby dachowej na zamkach Točník i Kost. Na Zamku Praskim będzie można podziwiać czeskie insygnia koronacyjne, Rok Luksemburgów świętowany będzie także w wielu innych siedzibach szlacheckich. Na zamku Karlštejn wiosną zainaugurowana zostanie wystawa średniowiecznych przedmiotów ze srebra i złota, znalezionych w XIX wieku podczas odbudowy zamku. Jubileusz Karola IV świętowany będzie także na zamkach Velhartice lub Veveří.  rocznicę urodzin i zarazem 670 rocznicę śmierci jego ojca, Jana Luksemburskiego, który wprowadził dynastię Luksemburgów na czeski tron królewski.

Polska
Poznań
26 grudnia 2015 r. obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Powitanie wielkiego Polaka odbyło się po zmroku w świetle pochodni na Dworcu Letnim w Poznaniu, przy łopoczących flagach i w towarzystwie mieszkańców Poznania. Mistrz przyjechał z rodziną i osobami towarzyszącymi zabytkowym pociągiem składającym się z wagonu 1 klasy i wagonu 2 klasy ciągniętymi przez prawdziwy parowóz. W obłokach pary i przy sygnałach dźwiękowych pociąg dotarł na dworzec. Na powitanie zebrani odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, po czym Paderewski pozdrowił zebranych i po raz kolejny przemówił do tłumu, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę. "Pozdrawiam was Wielkopolan, żeście zawsze godni byli i znakomicie działali w XIX w. w pracy organicznej, gospodarczej i byliście zawsze przykładem dla wszystkich w czasie zaborów. Byliście znakomitymi gospodarzami i Polakami, Wzywam wszystkich do budowy wolnej, zgodnej ze wszystkimi Polski; Polski chłopów, robotników, inteligentów - Polski od Tatr do morza" - mówił do zebranych, słowami Paderewskiego, aktor Dudziński. Wszyscy uczestnicy powitania śpiewali pieśni patriotyczne i kolędy. Następnie pięknym powozem udał się pod pomnik przed AM. Organizatorem powitania jest od wielu lat Poznański Chór Nauczycielski im. Paderewskiego. W 1918 r. Paderewski dotarł do Poznania wraz z Misją wojskową w drodze do Warszawy i po próbach zatrzymania pociągu przez Prusaków. Następnie owacyjnie witany w towarzystwie patriotów dotarł do Bazaru. Przyjazd artysty zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem, Który miał niewątpliwie wpływ na całą historie Polski, dzięki powstańczym zdobyczom powstało polskie lotnictwo, a transporty broni, mundurów i walecznego doświadczonego wojska zasiliły oddziały na wschodzie Polski. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wcieleni do armii pruskiej Wielkopolanie walczyli na wszystkich frontach I Wojny Światowej daleko od domu, od 1918 tworzyli i wstępowali do oddziałów powstańczych. Tradycje Powstańców Wielkopolskich są kontynuowane w wielu domach. Oficjalne uroczystości rocznicowe odbędą się w 27 grudnia. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złoży wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego kwiaty pod głazem ku czci Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli. W powstańczej kwaterze znajdują się mogiły bohaterów tamtych dni, m.in. dziennikarza Romana Wilkanowicza, byłego więźnia niemieckiego obozu jenieckiego kaprala Vincenzo Cittadiniego oraz holenderskiego oficera - porucznika Józefa Moellenbrocka. Następnie wojewoda wspólnie z władzami samorządowymi uczci pamięć powstańców na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan przy grobie pierwszego dowódcy powstania - generała Słanisława Taczaka. Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 11. przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Stamtąd wyruszy przemarsz do poznańskiej Fary, gdzie odprawiona zostanie msza św. Wiele atrakcji przygotowano także na poznańskim Placu Wolności.- W tym roku chcemy zaproponować wiele atrakcji także na poznańskim Placu Wolności. Stanie tam interaktywny hologram Powstańca witający gości. W namiocie historycznym będzie można otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz zrobić sobie zdjęcie - albo w formie klasycznej, do domowego albumu, albo w formie elektronicznej, z możliwością p    Rekomendacje

Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej