wczasy i wycieczki,rehabilitacyjne,sanatoria,pakiety,podróże,imprezy turystyczne dla turystów indywidualnych i grupowe,dla emerytów i rencistów,wlkp,Traper

Wieści - News

Poznań, Warszawa
Polska
102 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Skuteczne i udane powstanie !!!

Pomimo pandemii godnie uczczono 102 Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego - do powstania też poszli wszyscy bez podziałów i dlatego udało się!!!

Taka jest Wielkopolska!!!

Dzięki temu możemy pisać po polsku, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy!!! Tak było !!!

Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę - mówił Marszałek Marek Woźniak, organizator obchodów 102 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Pomimo epidemii jak co roku oddaliśmy hołd bohaterom. Poznań i Wielkopolska 27 grudnia a 28 grudnia Warszawa rozpoczęła obchody. Pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania pomyśleliśmy o tych, którzy dali nam przykład, "JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY".

27 grudnia marszałek Marek Woźniak, wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz wicewojewoda Maciej Bieniek i prezydent Poznania wraz z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami Poznania i Wielkopolski i parlamentarzystami uczcili pamięć bohaterów zwycięskiej walki o wolność Wielkopolski i nie tylko. Kwiaty, wiązanki składano a znicze zapalano przez cały dzień przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i wielu innych miejscowościach w Polsce związanych z Powstańcami Wielkopolskimi. Kwiaty zostały też złożone przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także przy tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Wiązanki zostały też złożone na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan i na grobach mniej znanych powstańców, pamiętają o nich rodziny i organizacje patriotyczne jak "Wiara Lecha". Przez cały dzień młodzież i dorośli mieszkańcy jak i przyjezdni zwiedzali miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim
W historyczną godzinę wybuchu walk 27 grudnia 1918 r. o godz. 16.40 zabrzmiały syreny i rozpoczęła się ceremonia rocznicowa przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wydarzenie można oglądać również w internecie. Przed historycznym Bazarem odbył się przejazd zabytkowego pojazdu z epoki, a na balkonie Bazaru pojawił się J.I. Padarewski. Na Placu Wolności odbyło się racowisko niespodzianka organizowane przez Kibiców Lecha Poznań. Na Starym Rynku przed Muzeum Niepodległości można zobaczyć prywatne zdjęcia J.I. Paderwskiego i zmianę warty. Z okazji rocznicy odbyła się premiera filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". To pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o naszym zwycięskim powstaniu. Będzie go można oglądać do 8 stycznia.

Poszli chociaż nie musieli - my też byliśmy na uroczystościach chociaż nie musieliśmy...

 

Poznań, Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Białystok i Lublin
Polska

Brak konkretnej pomocy, nie uzyskanie postojowego przez większość firm turystycznych, brak przedłużenia zwolnienia z ZUSu to koniec branży turystycznej? Cierpliwość przedsiębiorców z branży turystycznej została wyczerpana. Zdesperowani przedsiębiorcy połączeni brakiem pomocy ze strony paaństwa i katastrofalną sytuacją ekonomiczną 22 lipca planują wyjść na ulice polskich miast. Zgłoszenia przyjmuje  Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki.

Nie możemy już czekać, naczekaliśmy się wystarczająco. Manna z nieba nie spadnie. Indolencja Rządu jest zatrważająca. Niezrozumienie naszego sektora gospodarki dramatyczne. Ostracyzm rządzących gargantuiczny. Działania do tej pory podjęte nie tylko nie wystarczające, ale i pozorne. Tarcza się skończyła. Nowe propozycje od bonów po nieprawdopodobnie wąsko potraktowane postojowe i zwolnienia z ZUS są kropla w morzu potrzeb. Nie pozwólmy na pogrzebanie Polskiego Sektora Turystyki, Transportu, MICE i Eventów. Rząd jest od chleba, my od igrzysk i powinni to wreszcie zrozumieć. Zróbmy więc protestacyjne igrzysko jakiego Polska nie widziała!

W naszych dużych miastach planujemy zorganizować protest branży. Zrzeszonej w różnych organizacjach, ale i niezrzeszonych. Wszystkich którym zależy na realizacji wspólnie wypracowanych postulatów pomocowych dla naszego sektora. Nawet jeśli nie ruszą z nami Stowarzyszenia, Izby, Organizacje to ruszamy samodzielnie, każdy z nas od touroperatorów, przez agentów turystycznych, pracowników biur i agencji, pilotów, przewodników wszelakich, rezydentów, pracowników sezonowych i okazjonalnych, zawieszonych i operacyjnych, przewoźników, kierowców autokarów, szeroko pojętych przedstawicieli eventów - firm i powiązanych usługodawców, branżę MICE od właścicieli po pracowników, koordynatorów, konsultantów, wychowawców kolonijnych aż po wkurzonych, naszych wspaniałych, klientów. Słowem wszyscy! A szczególnie Ci, którzy do tej pory tylko bili brawo na forach i kontestowali słaby zasięg dotychczasowych działań od TUgether i powiązanych z nimi organizacji, przez TOO po OIRT. Musimy wyjść na ulicę, raz, porządnie, gremialnie. Niech nas wreszcie usłyszą i dostrzegą. Nie chcecie iść pod szyldami Stowarzyszeń? Nie musicie, idźcie pod swoimi własnymi szyldami. Byle wszyscy.

Poznań, Katowice, Wrocław, Łódź, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Gdańsk i Opole i Warszawa
Polska
Protest przewoźników autokarowych w Poznaniu i innych miastach
Pracy nie ma już od lutego i do przyszłego roku jej nie będzie. Nie mamy jak się przebranżowić, zostaliśmy z długami. Nie wyobrażamy sobie, jak przetrwamy bez pomocy” – mówią uczestnicy akcji. Dzisiaj na ulicach polskich miast pojawiło się około 600 autokarów. Niektóre centra zostały zablokowane przez zwarte szpalery pojazdów. Firmy biorące udział w akcji chciały zademonstrować swoją obecność i przypomnieć rządzącym o tym, w jak rozpaczliwej znalazły się sytuacji. Tak jest w całej branży turystycznej, a symboliczna pomoc zanim dotarła do wszystkich beneficjentów już się skończyła. Większość z nas może się podpisać pod tymi słowami, pomimo tego że nie jest przewoźnikiem autokarowym lecz uczestnikiem branży turystycznej. Wczoraj protestowano w Krakowie.

Warszawa
Polska
Dewastacja rynku turystycznego

Nie tylko turystyka lądowa i morska ma problemy. Linie lotnicze i touroperatorzy: Premierze, brak kryteriów otwierania kierunków
 
Lotniska, linie lotnicze, touroperatorzy nie są zakładami fryzjerskimi, które można otworzyć z dnia na dzień. Apelujemy o przedstawienie nam planu, którym kieruje się rząd podejmując decyzje związane z zamykaniem lub otwieraniem granic wybranych krajów – napisali w liście do premiera, przedstawiciele touroperatorów, przewoźników lotniczych i portów lotniczych.
W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, autorzy podkreślają m.in.: “Wydawało nam się, że zadaniem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju kraju, a nie jego dewastacja. Brak jasnych kryteriów i strategii zawsze tworzy chaos. Takim działaniem burzone są nasze plany powrotu do normalnej działalności… Wyrażamy ogromne rozczarowanie, że decyzja o przywróceniu ruchu granicznego mimo, że od dawna oczekiwana przez branżę turystyczną, lotniczą i inne podmioty gospodarcze została podjęta chaotycznie i bez żadnej strategii.”
To kolejny apel branży lotniczej i touroperatorów, poprzedni wystosowano 10 czerwca.
Oto treść listu:
Szanowny Panie Premierze!
Dwa tygodnie temu ogłosił Pan otwarcie granic i zapowiedział zniesienie zakazu lotów międzynarodowych. Cała branża lotnicza, biznes i pasażerowie (ludzie!) potraktowali te słowa poważnie. Dał Pan bowiem nadzieję, że jest szansa na powrót do normalności.
Jednak granice, wbrew Pana deklaracji nie zostały całkowicie zniesione.
Noc przed ich otwarciem rząd zakazał lotów do takich krajów jak Wielka Brytania, Irlandia Północna, Szwecja czy Portugalia. Dla większości branży jest to ok. 30 proc. rynku. Tym samym dzień przed ogłoszonym przez Pana otwarciem granic rząd zamknął 30 proc. rynku.
Czy naprawdę w ciągu tygodnia sytuacja zmieniła się aż tak drastycznie, żeby nie móc zaplanować i ogłosić takiej informacji wcześniej?
Z tego obrazu wyłania się chaos, w którym my tj. przedsiębiorcy branży lotniczej i turystycznej mamy odpowiedzialnie prowadzić biznes.
Zapewniamy Pana Premiera, że w tych warunkach jest to niemożliwe. Aby odpowiedzialnie planować swój biznes musimy wcześniej wiedzieć co nas czeka. Lotniska, linie lotnicze, touroperatorzy nie są zakładami fryzjerskimi, które można otworzyć z dnia na dzień.
Musimy projektować swoje działania na poszczególnych rynkach z dużym wyprzedzeniem.
Porty Lotnicze muszą przygotować infrastrukturę i personel do latania w warunkach pandemii, linie lotnicze muszą uruchomić swoje systemy, w tym sprzedaży biletów, touroperatorzy muszą przygotować ofertę dla pasażerów, a pasażerowie muszą mieć czas by zaplanować sobie podróż.
To wszystko nie odbywa się z dnia na dzień tylko z tygodnia na tydzień czy z miesiąca na miesiąc.
My przedsiębiorcy branży lotniczej nie rozumiemy co decyduje o stanowisku rządu! Przecież sytuacja epidemiczna w różnych krajach znacznie od siebie odbiega (według danych WHO w dniu 23.06. miało miejsce 295 przypadków nowych zakażeń w Portugalii, podczas gdy w otwartej dla ruchu z Polski, Francji – 325. W Polsce liczba dziennych zachorowań od tygodnia oscyluje między liczbą 500 a 300).
Czy dla tak poważnej w skutkach decyzji znaczenie odgrywa liczba czy trend zachorowań? Jeżeli trend to jaki? A może wskaźnik zakażeń ma znaczenie? Kto podejmuje takie decyzje?
Nikt z nas nie otrzymał jasnej informacji. Nie mamy wiedzy, na temat ryzyka i tym samym nie mamy możliwości jego mitygowania.
A te informacje są nam niezbędne do prowadzenia naszej działalności gospodarczej.
Wydawało nam się, że zadaniem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju kraju, a nie jego dewastacja. Brak jasnych kryteriów i strategii zawsze tworzy chaos. Takim działaniem burzone są nasze plany powrotu do normalnej działalności.
Efekt braku strategii dla naszych biznesów za chwilę będzie można porównać do kolejnej fali epidemii, tym razem może on jednak dotknąć tysiące miejsc pracy. Tu jednak łatwo będzie wskazać winnego.
Wyrażamy ogromne rozczarowanie, że decyzja o przywróceniu ruchu granicznego mimo, że od dawna oczekiwana przez branżę turystyczną, lotniczą i inne podmioty gospodarcze została podjęta chaotycznie i bez żadnej strategii.
Jako przedstawiciele branży, dla której sprzedaż usług turystycznych jak i biletów lotniczych ze stosownym wyprzedzeniem oraz konieczność prowadzenia komunikacji marketingowej poprzedzającej działania sprzedażowe ma kluczowe znaczenie apelujemy do rządu o przedstawienie nam planu, którym kieruje się rząd podejmując decyzje związane z zamykaniem lub otwieraniem granic wybranych krajów.
Ważne są dla nas jasno przyjęte kryteria, które umożliwią nam planowanie naszej działalności, a naszych pasażerów uwolnią od stresu związanego z niepewnością podróży.
Podpisano Jozsef Varadi, Prezes Zarządu WIZZ AIR Hungary Ltd.
Michał Kaczmarzyk, Prezes Zarządu BUZZ; Ryanair Group: Ryanair UK, BUZZ, Malta Air, Lauda
Frantisek Siling, Country Sales Manager AIR FRANCE KLM Poland
Andrzej Kobielski, Prezes Zarządu,
Magdalena Mossakowska Borys, Dyrektor Zarządzająca Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARIP)
Grzegorz Polaniecki, Członek Zarządu,
Marcin Kubrak, Członek Zarządu EnterAir Sp. z o.o.
Grzegorz Baszczyński, Prezes Zarządu RAINBOW TOURS SA
Piotr Henicz, Wiceprezes Zarządu Nowa ITAKA Sp. z o.o.
Wojciech Skoczyński, Prezes Zarządu GRECOS HOLIDAY Sp. z o.o.
Maciej Nykiel, Prezes Zarządu NEKERA Sp. z o.o.
Marcin Dymnicki, Prezes Zarządu, TUI Poland Sp. z o.o.
Jakub Szynklewski, Członek Zarządu BARTOLINI AIR Sp. z o.o.
Wojciech Piotr Skwirowski, Prezes Zarządu Fundacji Polskie Niebo
Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.
Anna Midera, Prezes Zarządu Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta
- Materiał z info Wasza Turystyka.

Warszawa
Polska

Branża turystyczna protestowała w Warszawie 22 czerwca. Po raz pierwszy branża turystyczna przeszła ubrana na czarno i z walizkami przez ulice Warszawy. Przedstawiciele branży turystycznej przemaszerowali w ramach oddolnego protestu bez wsparcia organizacji branżowych bo te się wystraszyły lub zadowoliły niespełnionymi obietnicami. Oby ktoś z decydentów wreszcie zauważył problemy szeroko rozumianej branży turystycznej i skandalicznie marginalną pomoc dla turystyki! Po przejściu czarnego pochodu przez ulice stolicy, przekazano postulaty do Ministerstwa Rozwoju.

LISTA POSTULATÓW:
- umorzenie składki ZUS do końca roku dla wszystkich sektorów szeroko rozumianej branży turystycznej,
- postojowe do końca roku dla 1-osobowych działalności uwzględniające agentów turystycznych, organizatorów turystyki, pośredników, pilotów wycieczek, przewodników turystyki przyjazdowej, wyjazdowej i górskich, rezydentów i osoby pracujące na umowę zlecenie lub umowę agencyjną,
- umarzalne pożyczki dla mikro i makro przedsiębiorstw z działu PKD 79 – na pokrycie bieżących kosztów,
- dofinansowanie do wynagrodzenia 50 proc. dla firm zatrudniających na umowy bez względu na formę działalności,
- zasiłek dla bezrobotnych rezydentów, kadry kolonijno/obozowej, animatorów, którym nie przysługuje normalny zasiłek,
- dopłaty do leasingów za autokary dla firm transportowych do końca roku,
- obniżenie stawki VAT na usługi turystyczne.

Dodatkowo protestujący żądają zaprzestania chaosu informacyjnego, stworzenia mapy drogowej dla turystyki, jasnego i rzetelnego przekazu medialnego, który będzie wspierał całą branżę turystyczną.

Słynny bon turystyczny to jakiś żart i medialna promocja, tylko czego?

San Escobar
Santo Subito

Z ostatniej chwili! - San Escobar wspiera branżę turystyczną z Polski, przydziela postojowe za pół roku i wsparcie na działalność dla mikrofirm. Tutaj nie było corony, więc turyści branżowi mają zagwarantowany bezpieczny i darmowy pobyt+. Dla beneficjentów zapomogi zorganizowanej+ obowiązują ceny komercyjne.
Aktualne wycieczki do San Escobar, zwiedzanie atrakcji stolicy i malowniczych okolic w naszej ofercie.

Poznań
Polska
„Pracy i chleba” - to hasło z 1956 roku, czy nadal jest aktualne?

Czerwiec 56 - dzisiaj otwarcie Muzeum Powstania Poznańskiego w nowej odsłonie

Od dzisiaj w tym miejscu możemy zobaczyć i poczuć klimat „wydarzeń poznańskich” oraz obejrzeć  eksponaty z nimi związanych. Wśród eksponatów i aranżacji muzealnej przenosimy się w lata 50 – te. 28 czerwca 1956 roku w czasie największej imprezy targowej w Polsce na ulice Poznania wyszli robotnicy i mieszkańcy domagając się „Pracy i chleba”. Na plac w centrum miasta dotarli wszyscy, nawet z najdalej położonych od centrum miasta zakładów pracy. Potem wydarzenia potoczyły się lawinowo, z próbą pacyfikacji przez czołgi. Powstanie Poznańskie ’56 zostało krwawo stłumione, a wielu uczestników zostało aresztowanych i uwięzionych. Poznań to miasto słynące z odważnych mieszkańców, dobrej organizacji i udanych powstań. Dzisiaj w muzeum możemy poczuć ducha i atmosferę tamtych czasów, zapoznać się z pamiątkami powstania, zobaczyć aranżację mieszkania i ulic dla większości jak z filmu. Po ponad czterech miesiącach Muzeum Powstania Poznańskiego  jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00. Siedziba muzeum znajduje się na słynnej ulicy Święty Marcin w Zamku Cesarskim. „Pracy i chleba” jak aktualne są te hasła chociaż jesteśmy o 64 lata dalej. Pomimo upływu czasu takie hasła bardzo pasują do sytuacji panującej w branży turystycznej. Jak powiedział jeden z naszych kolegów sytuacja jest bardzo smutna! Czy turystyka wyjdzie na ulice jeszcze w tradycyjnym czerwcu? Reszta na razie jakoś działa i pozbierała się po „zamrożeniu” gospodarki. Wtedy władze centralne groziły odrąbaniem ręki teraz mamy obiecanki cacanki i niewiele konkretów, a przed nami nie wiadomo co …

Pielgrzymów
Polska

Od 13 czerwca będziemy mogli wyjeżdżać zagranicę, tylko kto nas wpuści oprócz Niemiec? Czereśniak powiedział, że najkrótsza droga nad Adriatyk wiedzie wedle trzech buczków i dalej przez mostek nad potokiem Troja koło miejscowości Pielgrzymów-Pelhrimov niedaleko kapliczki. Czekamy na otwarcie sezonu wakacyjnego i wówczas wszystko się wyjaśni...

Warszawa
Polska
Sztab Kryzysowy

Niewiadomo kiedy i w jakim składzie branża turystyczna będzie protestować. W związku z otrzymaniem oficjalnego pisma z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nadające bieg rozpatrzeniu naszej prośby o spotkanie i rozpoczęcie wspólnych prac dotyczących opracowania pomocy sektorowej przystępuje do rozmów z rządem ponieważ jak powiedział koordynator Sztabu Kryzysowego, sytuacja w szeroko rozumianej branży turystyki, przemysłu spotkań, rozrywki jest w dalszym ciągu bardzo poważna. Wymagana jest sektorowa pomoc o charakterze długotrwałym, co najmniej 6-12 miesięcy, skoordynowane odmrożenie oraz strategiczny długoletni plan odbudowy naszych rynków. Część uczestników sztabu wstrzymuje się z decyzją o proteście do czasu nowych propozycji od władz.

Warszawa
Polska
SZTAB KRYZYSOWY MICE (eventy, konferencje, wyjazdy b2b) / komunikacji marketingowej / organizatorów turystyki / agentów turystycznych / hoteli / obiektów wielofunkcyjnych / targów / rozrywki (koncerty, festiwale, widowiska) / pilotów i przewodników turystycznych / przewozów autokarowych / turystyki szkolnej

PREZES RADY MINISTRÓW
MATEUSZ MORAWIECKI
WICEPREZES RADY MINISTRÓW, MINISTER ROZWOJU
JADWIGA EMILEWICZ
PREZES POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU
PAWEŁ BORYS
MINISTER, CZŁONEK RADY MINISTRÓW
ŁUKASZ SCHREIBER
APEL DOT. NATYCHMIASTOWEGO OPRACOWANIA I WDROŻENIA
SEKTOROWEJ TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ DEDYKOWANEJ WSPARCIU
SZEROKO ROZUMIANEGO PRZEMYSŁU
TURYSTYCZNEGO, MICE I CZASU WOLNEGO.
2
Szanowni Państwo,
w imieniu ponad 30 organizacji reprezentujących szeroko rozumianą branżę turystyczną, MICE
(wydarzenia, konferencje, targi itp.) i czasu wolnego, od hoteli, poprzez organizatorów turystyki (zarówno
indywidualnej, jak i grupowej), przewoźników, pilotów / przewodników, organizatorów targów / wydarzeń
biznesowych / artystyczno-rozrywkowych, kończąc na turystyce przyjazdowej i biznesowej zwracamy się
niniejszym do Państwa z inicjatywą podjęcia natychmiastowych wspólnych prac dot. opracowania
dodatkowego strategicznego pakietu pomocowego dedykowanego naszym branżom (podobnie, jak ma to
miejsce w innych krajach UE).
Jesteśmy przekonani, że w związku z licznymi pismami i informacjami kierowanymi przez nasze
organizacje bezpośrednio, przede wszystkim do Ministerstwa Rozwoju, mają Państwo pełną świadomość
sytuacji nad, jak ogromną przepaścią znalazła się aktualnie nasza branża.
W tym momencie perspektywy w każdym segmencie naszego przemysłu są po prostu fatalne i stawiają
pod znakiem zapytania dalszy los kilkuset tysięcy miejsc pracy.
Kluczowym czynnikiem w tym zakresie jest brak popytu na nasze usługi i brak możliwości na jego szybkie
odbudowanie. Smutnym przykładem są hotele, które otworzyły się dopiero w ok. 30%, właśnie ze względu
na brak zainteresowania ze strony zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
Pamiętajmy, że co roku ponad 4 mln Polaków podróżuje za granicę na zorganizowane wyjazdy oraz ok.
6 mln indywidualnie, a do naszego kraju przyjeżdża co roku ok. 20 mln turystów (ten segment z resztą
rokrocznie notuje wzrost o kilkanaście procent). Przysłowiowe “zasypanie” tej ogromnej wyrwy przez
ewentualne utrzymanie poziomu lub wzrost indywidualnej turystyki krajowej jest zatem, po prostu
niemożliwe do zrealizowania.
Szczególnie dotkliwy, w związku z pandemią COVID-19, jest brak turystyki przyjazdowej indywidualnej
/ grupowej / biznesowej, całkowite zatrzymanie krajowych spotkań grupowych B2B / wydarzeń artystycznorozrywkowych
(uruchomienie prawne możliwości takich spotkań nie oznacza od razu odbudowy popytu)
oraz brak perspektyw na szybką reaktywację sprzedaży zorganizowanych wyjazdów zagranicznych.
W rezultacie nasze narodowe turystyczne perły, jak chociażby rejony województw Dolnośląskiego /
Pomorza Zachodniego, muzeum w Wieliczce, czy też historyczne miasta, jak np.: Sandomierz, będą
świecić pustkami, doprowadzając do stopniowej ruiny lokalne społeczności, prowadzące m.in.
gastronomię, sklepy z upominkami, pensjonaty etc. Co ważne, przebranżowienie takich lokalizacji jest
całkowicie niewykonalne.
Dramatyczna, a wręcz tragiczna sytuacja ma aktualnie miejsce w sektorze przewoźników autokarowych,
którzy najbliższe zlecenia mają zaplanowane na kwiecień 2021 roku i od połowy lutego nie realizują już
żadnych zamówień (będąc potentatem na skalę UE). Ten segment naszego przemysłu jest po prostu
w przededniu realnej katastrofy. Podobna sytuacja ma też miejsce w segmencie pilotów / przewodników,
którym w najbliższych miesiącach zwyczajnie skończą się środki do życia.
Należy również zwrócić uwagę, iż wszystkie środki pomocowe przewidziane przez instytucje publiczne
w ciągu najbliższych dwóch, maksimum trzech miesięcy, ulegną wyczerpaniu w naszym przemyśle.
Postojowe, ZUS, mikropożyczki, czy też skuteczna Tarcza Finansowa PFR, obliczona na przetrwanie przez
3 miesiące, zostaną lada chwila skonsumowane przez naszych przedsiębiorców i ich pracowników.
Ogromnym wyzwaniem dla naszych branż będzie, także kwestia zwrotów dla klientów należnych
im środków od września do października (koniec ustawowych 180 dni). Wiele firm nie posiadało
jakiejkolwiek sprzedaży w ostatnich miesiącach, więc ich płynność finansowa jest bardzo poważnie
zagrożona w tym procesie. Co więcej, w związku z utrzymaniem kwarantanny / zakazu lotów / zamknięcia
granic, firmy te nie miały możliwości zaoferowania świadczenia zastępczego. Zwracamy uwagę na
niewspółmierną do rynku odpowiedzialność organizatorów turystyki związaną z zaistnieniem epidemii
i czasem trwania ograniczeń w podróżowaniu. Przetrwanie organizatorów turystyki jest szczególnie ważne
z punktu widzenia wszystkich podwykonawców rynku turystycznego (hoteli, transportu, przewodników,
pilotów) dla których ci organizatorzy są zleceniodawcami. Nie należy również pomijać ogromnie trudnej
3
sytuacji organizatorów spotkań biznesowych, targów, czy wydarzeń artystyczno-rozrywkowych. Dla tych
przedsiębiorców wiosna również została stracona, a ewentualne projekty jesienne stoją w dalszym ciągu
pod znakiem zapytania.
Pamiętajmy przy tym, że nasza branża ma wszystkie cechy modelu FILO (First In Last Out), czyli przez
najbliższe miesiące, być może zmniejszy się spadek sprzedaży w naszych segmentach, ale w dalszym
ciągu będzie on wynosił co najmniej minimum ponad 60% YTD! Jesteśmy zatem, co widać już wyraźnie,
pierwszą gałęzią gospodarki, która otrzymała ten potężny cios i ostatnią, która się po nim podniesie.
Kluczowa jest także sama istota działalności naszych branż. W tym momencie, mamy do czynienia
z sytuacją kiedy to utraciliśmy dochody, na które pracowaliśmy wspólnie z naszymi pracownikami,
począwszy od grudnia. W związku z powyższym odmrożenie naszego przemysłu nawet w dniu dzisiejszym
spowoduje, że pierwsze realizacje będą mogły być wykonane za kilka miesięcy. W efekcie branżowa
“dziura przychodowa” jest już głęboka na 6 miesięcy, a mamy obawy, czy nie pogłębi się ona do 12
miesięcy.
Niestety, na te wszystkie czynniki, o których piszemy powyżej należy nałożyć całkowity brak informacji ze
strony instytucji publicznych dot. dalszego planowania odnośnie powrotu naszej branży do życia oraz brak
kompleksowej wizji / pomysłu na długoletnią jej odbudowę (co będzie konieczne). Nie wiemy, dla przykładu,
kiedy planowane jest otwarcie granic, zniesienie kwarantanny, wznowienie lotów, stworzenie korytarzy
powietrznych, opracowanie zaleceń dla turystów przyjeżdżających do naszego kraju, uruchomienie
możliwości pełnego zapełnienia statków powietrznych, czy pojazdów autokarowych. Nie mamy zatem
poczucia, że strategiczne rozwiązania dot. naszych branż są prowadzone w sposób zaplanowany
i skoordynowany pomiędzy poszczególnymi instytucjami publicznymi.
Przykładem jest też kwestia tzw. bonu turystycznego, o którym (poza doniesieniami medialnymi), po prostu
nic w dalszym ciągu nie wiemy. To działanie jest bardzo ważne w kontekście uzupełnienia szerokiego planu
wsparcia naszej branży, ale z tego co widzimy, jest głównie kierowane do konsumentów / społeczeństwa,
co jest ważną i cenną inicjatywą, ale nie mniej jednak w takim zakresie, o którym słyszymy, nie będzie
to strategiczne działanie dot. zmiany sytuacji na naszym rynku (o czym bardziej szczegółowo poniżej).
Tutaj chcielibyśmy też zwrócić uwagę, że żadne oficjalne konsultacje z branżą nie są prowadzone w tym
zakresie, a nad tym projektem unosi się gęsta i niezrozumiała dla nas aura tajemnicy.
W związku z powyższym, jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie zarówno pod kątem: a) przekazu
informacyjnego odnośnie planów strategicznych wobec naszej branży, b) opracowania dodatkowych form
wsparcia dla naszego przemysłu (poza tzw. bonem), nie będziemy mówić o tym, czy nasza branża zacznie
upadać, tylko w jakim stopniu ulegnie zniszczeniu. Tutaj chcielibyśmy zaznaczyć, że łącznie z branżą
organizatorów i agentów turystycznych / hotelową / MICE / przewozów autokarowych i lotniczych / targów
/ przewodników / turystyki szkolnej / wydarzeń artystyczno-rozrywkowych / turystyki przyjazdowej, mówimy
o ok. 15% PKB i ok 1,5 miliona miejscach pracy.
Dla przykładu, konieczność ograniczenia kosztów, tylko w samych hotelach, zatrudniających 1 milion osób,
o 20% oznacza 200 000 osób bezrobotnych (bardzo często w małych i średnich miejscowościach, gdzie
zlokalizowane są obiekty przeznaczone dla zorganizowanych grup) nie wspominając, też o możliwej
w najbliższym czasie całkowitej destrukcji przewozów autokarowych.
Upadek poszczególnych gałęzi naszej branży, oznacza otwarcie jej na wrogie zagraniczne przejęcia. Już
dzisiaj obserwujemy wzmożony ruch zagranicznych korporacji, które obserwują uważnie nasz rynek,
szukając okazji do zakupów naszych przedsiębiorstw za symboliczne 1 EUR.
4
Szanowni Państwo reasumując, negatywne, dramatyczne i pesymistyczne nastroje i emocje w naszej
branży osiągnęły poziom zenitu.
Jedyną możliwością, aby zarządzić tą ogromnie trudną i złożoną sytuacją jest wspólne działanie
przedstawicieli branży oraz instytucji publicznych, w następującym zakresie:
I. PILNE SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI BRANŻY ORAZ INSTYTUCJI PUBLICZNYCH (m.in. MR,
MZ, MEN, GIS, KPRM, PFR, MSZ) DOT. PLANU ODMROŻENIA.:
○ Termin: 1 - 4 czerwca 2020;
○ Omówienie i skoordynowanie działań wszystkich instytucji dot. pilnego opracowania
kompleksowego planu i harmonogramu odmrożenia naszych branż (przede wszystkim
turystycznej), w zakresie organizacji przelotów, przewozów autokarowych, otwarcia granic,
kwarantanny, współpracy z innymi krajami / destynacjami podróży i wypracowanie, tym
samym “globalnego” harmonogramu odmrażania dla wszystkich segmentów naszych branż;
○ Jak najszybsze, całkowite otwarcie przewozu autokarowego i lotniczego (możliwość obłożenia
100% miejsc w pojazdach / samolotach) i zakończenie procedur kwarantanny przy wjeździe
na teren RP.
II. UTWORZENIE MIĘDZYRESORTOWEGO STAŁEGO ZESPOŁU Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELI
NASZEJ BRANŻY, CELEM PILNEGO OPRACOWANIA DODATKOWEGO PAKIETU
POMOCOWEGO ORAZ DŁUGOFALOWEGO (OKRES 5 LETNI) PLANU ODBUDOWY NASZEGO
PRZEMYSŁU.
Koncentracja działań zespołu na pilnym wypracowaniu rozwiązań w zakresie m.in.:
■ TARCZA FINANSOWA PFR
● Uruchomienie kolejnych transz dla naszej branży, jeżeli spadek sprzedaży będzie
utrzymywał się powyżej 6 miesięcy;
● Całkowita bezzwrotność środków przekazanych przedsiębiorcom z naszej branży, pod
warunkiem spełnienia wspólnie opracowanych wytycznych;
● Pilne uruchomienie programu dla dużych “przedsiębiorstw” i potraktowanie naszego
sektora w sposób priorytetowy ze względu na ogromne ryzyko załamania cash flow,
związane z kończącym się okresem 180 dni na zwrot środków naszych klientów;
● Utworzenie po stronie PFR zespołu dedykowanego wsparciu naszej branży pod kątem
operacyjnym;
■ DODATKOWE WSPARCIE FINANSOWE DLA PODMIOTÓW Z NASZYCH BRANŻ
● Dofinansowanie na zasadzie “suwaka” dla podmiotów branżowych w przypadku
znacznych spadków przychodów. Wysokość dofinansowania zależna od długości
przestoju lub spadku obrotów;
● Autokary - dopłata do każdego autokaru za każdy miesiąc przestoju w działalności oraz
za każdy miesiąc pracy przy obniżonym wypełnieniu pojazdu:
○ 12 000 PLN miesięcznie do pojazdu o wartości powyżej 500 000 PLN netto;
○ 8 000 PLN miesięcznie do pojazdu o wartości poniżej 500 000 PLN netto;
○ Szacowanie wartości pojazdu na podstawie polisy AC autokaru.
● Hotele / obiekty noclegowe - dopłata do pokoju w przypadku hoteli, które ze względu na
ograniczenia działalności turystyki grupowej/ przyjazdowej/ biznesowej nie mogą
prowadzić w pełni działalności. Wysokość dopłaty uzależniona od spadków obrotów/
obłożenia;
● Organizatorzy turystyki - dopłata w wysokości części wysokości gwarancji turystycznej
jakie biuro posiadało na dzień 31.12.2019 r. Wysokość dopłaty uzależniona od okresu,
w jakim dany organizator nie mógł prowadzić działalności oraz wielkości spadku obrotu.
5
■ KREDYTY OBROTOWE I REFINANSOWANIE LEASINGU
● 100% gwarancji BGK dla linii kredytowych udzielanych w naszej branży lub
wypracowanie innych rozwiązań w tym zakresie (w tym momencie nie jesteśmy w stanie
uzyskać nowych linii kredytowych, nawet pod zastaw naszych obiektów, a praktycznie
wszystkie banki, widząc dramatyczną sytuację w naszej branży, odmawiają jej dalszego
finansowania);
● Ujęcie branży autokarowej w programie ARP dot. refinansowania leasingu - ponad 90%
przedsiębiorstw z tego sektora nie posiada przychodów większych niż 4 mln zł, stąd też
nie może zostać objętych tym narzędziem. Mamy tutaj ogromną nierówność
w świadczeniach na rzecz transportu drogowego vs przewozów autokarowych.
■ POSTOJOWE ZUS I PENSJA MINIMALNA
● Wydłużenie tzw. “postojowego” ZUS w naszej branży do końca 2020 roku (na podstawie
wspólnie określonych PKD i innych warunków);
● Zapewnienie przez państwo pensji minimalnej w przedsiębiorstwach w zakresie
przewozów autokarowych do końca 2020 roku;
■ PODATKI I ZUS
● Wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku dochodowego wydatków związanych
z zakupem usług turystycznych;
● Zawieszenie płatności ZUS w naszej branży w sektorach najbardziej dotkniętych przez
COVID - 19 (na podstawie wspólnie określonych PKD i innych warunków);
● Zawieszenie podatku drogowego i drastyczne zmniejszenie / zawieszenie wszystkich
opłat administracyjnych dot. transportu autokarowego;
■ BON TURYSTYCZNY
● Konieczne jest pilne upublicznienie założeń i mechaniki tzw. bonu turystycznego oraz
rozpoczęcie oficjalnych konsultacji z branżą, w tym zakresie;
● Traktujemy pomysł bonu jako bardzo ważne narzędzie uzupełniające cały pakiet
wsparcia dla branży, ale uważamy, że jest ono skierowane przede wszystkim do klienta
końcowego, stąd też wpływ finansowy takiego projektu bezpośrednio na branżę będzie
ograniczony (na pewno spora liczba osób dzięki bonowi przesunie środki w domowym
budżecie, a nie zdecyduje się na tzw. up sell usług turystycznych - zaoszczędzone środki
np.: na wyjazd dziecka na kolonie zostaną przeznaczone na inne cele niż turystyka);
● Widzimy dodatkowe zagrożenie konieczności dofinansowania takiego działania przez
przedsiębiorstwa - przy obecnej sytuacji gospodarczej może to być po prostu niemożliwe;
● Należałoby również uwzględnić w tym programie:
○ konieczność jego natychmiastowego wejścia w życie, tak żeby konsument miał
czas na dokonanie decyzji zakupowych;
○ rozważenie, czy bardziej celowe nie byłoby ograniczenie działania bonu tylko do
okresu tzw. “niskiego sezonu” np.: wrzesień - maj, kiedy mogłaby to być realna
stymulacja popytu, a nie tylko “zamiana” środka płatniczego przy sezonie wysokim;
○ obowiązek konieczności dokupienia pakietu usług dodatkowych tak, żeby wspierać
up i cross sell;
○ możliwość obniżenia wartości bonu, ale rozszerzenia go na większą ilość
konsumentów, obniżając też tym samym wymiar finansowego zaangażowania ze
strony pracodawców;
○ możliwość zakupu udziału w wydarzeniach artystyczno-rozrywkowych.
6
Szanowni Państwo, podsumowując nasz apel, stoimy wszyscy i wspólnie przed ostatnią szansą na
uratowanie szeroko rozumianej polskiej turystyki i przemysłu czasu wolnego. Aktualnie znajduje się on
w trzecim stopniu odmrożenia, co jak wiadomo grozi rychłą amputacją. Działania rozpoczęte w tym
zakresie, za kilka miesięcy będą zatem już bezskuteczne, ponieważ niewiele pozostanie do uratowania.
Jednocześnie chcielibyśmy raz jeszcze zaznaczyć, że atmosfera i emocje wśród przedsiębiorców,
pracowników i dostawców w naszej branży są ogromnie napięte i grożą wybuchem masowego
niezadowolenia społecznego.
Bardzo prosimy więc o pilne spotkanie i rozpoczęcie prac roboczych dot. powyższych kwestii.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem
Bartosz Bieszyński
Koordynator Sztabu Kryzysowego

Polska
Poznań
Po 3 miesięcznym zamrożeniu jesteśmy przygotowani do powrotu na ziemię. Na razie mamy jeszcze wirtualny rok szkolny i do wakacji prawie miesiąc. Wiele naszych ulubionych krajów zaczyna przyjmować gości z zagranicy. Ponownie otwierają się możliwości wyjazdów turystycznych, wczasów, pobytów sanatoryjnych i rehabilitacyjnych. Chętni na wyjazdy, którzy już wykorzystali urlopy lub nie będą mieli wakacji z powodu decyzji w szkolnictwie wyższym muszą poczekać na swoja kolej.

Polska
Poznań
75 rocznica wyzwolenia Poznania - Bitwy o Poznań. 23 lutego w Poznaniu obchodzi się rocznicę wyzwolenia. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyły się oficjalne uroczystości oraz piknik historyczny z prezentacją czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżki pojazdami bojowymi. Ukoronowaniem obchodów wyzwolenia Poznania była rekonstrukcja Bitwy o Cytadelę ostatni bastion w Bitwie o Poznań. Z tej okazji do Poznania zjechali rekonstruktorzy z wielu miast w Polsce, pasjonaci historii, miłośnicy rekonstrukcji, którzy wraz z mieszkańcami Poznania i gośćmi z kraju i zagranicy mogli zobaczyć widowisko w ramach obchodów wyzwolenia Poznania. Z broniącymi się Niemcami w Twierdzy Poznań, a taką została w 1945 roku, walczyły oddziały Armii Radzieckiej i oddziały polskich ochotników zwerbowanych z poboru mieszkańców Poznania, w tym również członków Wielkopolskiej AK. W walkach o Poznań zginęło około 6000 żołnierzy radzieckich i 700 Cytadelowców z czego 100 podczas walk o Cytadelę. Na historycznych zboczach Wzgórza Winiarskiego w pobliżu Cytadeli pruskiego fortu, którego pozostałości można zwiedzać do dzisiaj odbyła się inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z 1945 roku. W inscenizacji udział wzięło około 300 rekonstruktorów w historycznych mundurach i strojach z epoki, oryginalne pojazdy historyczne i unikalne repliki. Wśród strzałów i wybuchów trup ścielił się gęsto, podobnie jak 75 lat wcześniej po raz kolejny zdobyliśmy Cytadelę - Poznań  wolny. Po zakończonej rekonstrukcji zrobiono tradycyjne zdjęcia jej uczestników i odbyły się spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć oryginały oraz zakupić historyczne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy. Na koniec przewidziano spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary. Organizatorem rekonstrukcji było Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta".

Polska
Poznań

101 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - „Nikt nie kazał im iść, poszli bo chcieli…”

Ledwo zakończyło się Poznańskie Betlejem na Starym Rynku i Placu Wolności w Poznaniu, to w drugie święto przyjechał do nas Jan Ignacy Paderewski, 26 grudnia w 1918 roku do Poznania przyjechał wielki Polak. Na pamiątkę tego wydarzenia przez cały dzień odbywały się związane z tym inscenizacje. Ukoronowaniem był przyjazd zabytkowego pociągu specjalnego „Mistrz Paderewski”, oczywiście z mistrzem i małżonką. Na dworcu letnim przywitanie mistrza, mowy powitalne koncert pieśni powstańczych i patriotycznych wykonywanych przez licznie zgromadzona publicznością i oczywiście wspólnie śpiewanie z występującymi artystami. W tym roku na scenie przed dworcem mogliśmy zobaczyć i posłuchać kapeli, kwartetu, solistów i Chóru Nauczycielskiego im. Jana Paderewskiego, który jest głównym organizatorem tego wydarzenia. Całości towarzyszyła Orkiestra Dęta MPK. Przyjazd Jana Paderewskiego do Poznania to była iskra do Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po wspólnych śpiewach pociąg specjalny z kilkoma drewnianymi wagonami i z parowozem ruszył do Swarzędza. Dzień później 2 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały i rozpoczęły się walki w Poznaniu, które wkrótce objęły całą a Wielkopolskę. Z okazji 101 rocznicy działo się, oj działo Kto nie musiał, a chciał to składał wiązanki przy wszystkich ważniejszych dla powstania miejscach tak jak 101 lat temu „Nikt nie kazał im iść, poszli bo chcieli…”. Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, rekonstruktorzy rozbili obóz. Do dyspozycji odwiedzających były samochód pancerny, armaty i samolot z epoki oraz grochówka z kuchni polowej.  W wykonaniu Ułanów odbyła się uroczysta zmiana warty i potem wspólne zdjęcia przed Ratuszem. Oficjalne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z asystą wojskową, przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzystów, władz państwowych, prezydenta RP, korpusu dyplomatycznego, władz miejskich, instytucji, stowarzyszeń i wielu delegacji wszystkich opcji. Dodatkowym elementem podkreślających doniosłą uroczystość były poczty sztandarowe, rekonstruktorzy, a zwłaszcza asysta wojskowa z orkiestrą wojskową. Odczytano również apel poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Wszystkie ważne osoby i delegacje oraz rodziny powstańcze i ludność Poznania złożyły kwiaty i wiązanki przed pomnikiem. „Wiara Lecha” na drodze przejazdu Paderewskiego od Dworca Letniego aż do Hotelu Bazar przy Alejach Marcinkowskiego zapaliła flary tak jak 101 lat temu, po wyłączeniu prądu przez Prusaków ludność Poznania oświetliła drogę do hotelu pochodniami. W godzinę wybuchu zawyły syreny, zapalono flary i zatrzymał się ruch. Potem uroczystości przeniosły się na plac Wolności miejsce przysięgi powstańczej. Pokaz multimedialny „Światło Zwycięstwa 2019 Poznań”  cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że został powtórzony 3 razy. W trakcie pokazu można było zapoznać się w przystępnej formie dla każdego widza małego i dużego z historią Powstania Wielkopolskiego, a na zakończenie pokazu zaprezentowane efekty laserowe na cały placu. Po pokazie na terenie UM w Poznaniu na dziedzińcu w scenerii poznańskich zabytków odbyło się wspólne śpiewanie, które transmitowała TVP. To nie koniec świętowania, trwa Festiwal Poznańskie Kolędowanie w kościołach i w „Arenie” do 19 stycznia. Przyjazd do Poznania na święta lub zaraz po to kolejna propozycja dla ciekawych poznańskich tradycji, chcących się więcej dowiedzieć o znaczeniu Powstania Wielkopolskiego dla dziejów RP. Przedstawiciel Waszej Turystyki brał udział w obchodach, koncertach i pokazach z okazji 101 Rocznicy Wybuch Powstania Wielkopolskiego.  – „Zwycięskie Powstanie to ich specjalność” – Prezydent RP Andrzej Duda

Węgry
Hajduszoboszló
Kuracje sanatoryjne i kąpiele termalne lecznicze w Hajduszoboszló zalecane są na:
Stres
-  Najbardziej podatni są mężczyźni, młodzi i w średnim wieku. W wyniku przewlekłego stresu pojawiają się różnorodne objawy, poczynając od zmian nastroju, zmęczenie, drażliwość, którym często towarzyszą zaburzenia snu. Najczęściej pojawiają się problemy sercowo-naczyniowe, podwyższone ciśnienie krwi oraz tętno; ze względu na ogólne pogorszenie stanu układu naczyniowego mogą wystąpić zaburzenia metaboliczne; rośnie poziom cukru i tłuszczu we krwi. Uogólniona miażdżyca tętnic jest głównym czynnikiem ryzyka udaru. Występowanie cukrzycy typu I i II jest częstsze, podobnie jak występowanie zaburzeń żołądkowo-jelitowych i trawiennych, co jest powiązane z szybkimi, nieregularnymi posiłkami. Ze względu na siedzący tryb życia, ten obraz kliniczny uzupełniają bóle krzyża, pleców i mięśni oraz zmniejszona wydolność fizyczna.
Artroza - leczenie zwyrodnienia stawów. Artroza oraz zwyrodnienie krążków międzykręgowych - spondyloza należą do grupy chorób układu mięśniowo-szkieletowego, które jako najczęstsze choroby stawów, wywołują poważny ból i ograniczają mobilność chorych. Choroba dotyczy stawów kończyn dolnych, czyli kolan i bioder, a także kręgosłupa, ma charakter zwyrodnieniowy, jako powikłania mogą również wystąpić procesy zapalne, zwiększające bolesność. Pierwszym objawem artrozy jest ból, początkowo sporadyczny, a później stały. Nasila się on podczas ruchu, a zmniejsza w spoczynku, ale może występować nawet przez kilka godzin po zwiększonym wysiłku fizycznym. Występowania tych chorób rośnie z wiekiem, uskarża się na nie do jednej czwartej osób powyżej 65 roku życia.
Lumbago, discopoatia, discus hernia - czyli Stop bólowi odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Blisko 60-85% populacji w jakimś okresie życia cierpi na ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Przyczyną większości przypadków bólu w dole pleców są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, wynikające ze ścierania zniekształcenia różnych struktur kręgosłupa, krążków międzykręgowych, trzonów kręgów, więzadeł i wyrostków stawowych, występujące zwłaszcza u osób w starszym wieku. Zwyrodnienia te nasilają się z wiekiem. Podłożem chorób zwyrodnieniowych jest degeneracja chrząstki. Liczne badania wykazują skuteczność i długoterminowy wpływ balneoterapii oraz kąpieli z obciążeniem: powodują one zmniejszenie bólu, poprawę funkcji ruchowych i jakości życia. Podczas kąpieli z obciążeniem ciepła woda powoduje rozluźnienie mięśni i rozciągnięcie kręgosłupa, co umożliwia cofnięcie przesuniętych krążków, ułatwione przez działanie ciśnienia hydrostatycznego na ciało.
Osteoporoza i jej zapobieganie. Osteoporoza jest ogólnoustrojową, postępującą chorobą metaboliczną układu szkieletowego, charakteryzującą się ubytkiem masy kostnej i podwyższonym ryzykiem złamań kości ze względu na osłabienie struktury kości. Dotyczy ona około 10% populacji, jednak powyżej 50 roku życia odsetek ten wynosi 30%. Osteoporoza może stanowić objaw powiązany z wieloma chorobami, np. zaburzeniami endokrynologicznymi, nieprawidłowym wchłanianiem, schorzeniami nerek, cukrzycą, przedłużonym leczeniem sterydami.
Zapalne schorzenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów – RZS, seronegatywne RZS, dna moczanowa. Najczęstszym zapalnym autoimmunologicznym schorzeniem obejmującym wiele stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów, występujące u 1% dorosłych, trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wiąże się ono z przewlekłym zapaleniem stawu, bólem i ograniczeniem ruchomości; na dłuższą metę powoduje znaczące zniekształcenia i ograniczenia zakresu ruchu. Wśród chorób metabolicznych najlepiej poznaną chorobą powodującą stany zapalne stawów jest dna moczanowa, wywoływana przez wytrącanie się w stawach kryształów kwasu moczowego. Dotyczy ona 1,6% populacji i siedem razy częściej pojawia się u mężczyzn. Przewlekła dna moczanowa może prowadzić do trwałych deformacji stawów, wywołując również uszkodzenia innych narządów, nerki, miażdżyca tętnic. Heterogeniczna grupa chorób, określana jako seronegatywna spondyloartropatia, często powoduje zapalenia stawów. Do tej kategorii należą zapalenia stawów powiązane z niektórymi schorzeniami jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub skóry łuszczyca lub pojawiające się po niektórych zakażeniach, reaktywne zapalenie stawów. Najczęstszą chorobą z tej grupy jest choroba Bechterewa (ZZSK), przewlekłe zapalenie stawów kręgosłupa.
Zaburzenia krążenia, miażdżyca tętnic
. Schorzenia sercowo-naczyniowe od dziesięcioleci przodują w statystykach chorób i przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Miażdżyca tętnic to całokształt procesów chorobowych wywołujących pogrubianie ścian naczyń i utratę ich elastyczności, co prowadzi do pogorszenia krążenia w kończynach, nasila się z wiekiem i częściej występuje u osób starszych. Stan może się pogarszać ze względu na niektóre czynniki ryzyka, palenie, nadciśnienie, podwyższony poziom lipidów. Powikłania naczyniowe często towarzyszą długotrwałym schorzeniom wewnętrznym, najbardziej znanym przykładem, ból, zaburzenia czucia, rany, choroby oczu i nerek jest cukrzyca.
Choroba Bechterewa, zesztywniającego zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Choroba Bechterewa to dziedziczne zapalne schorzenie kręgosłupa, prowadzące do postępującego, poważnego ograniczenia mobilności i stopniowego wapnienia stawów i więzadeł pomiędzy kręgami. W fazie zaawansowanej cały kręgosłup ulega skostnieniu. Lecznicze wody i borowiny, w połączeniu z ćwiczeniami i masażami, ułatwiają cofanie się ograniczeń w ruchomości kręgosłupa.
Niepłodność związana z przewlekłym zapaleniem przydatków - leczenie chorób ginekologicznych. Co siódma para na świecie ma problem z poczęciem. Przyczyny mogą być genetyczne lub anatomiczne, jednak najczęściej źródłem trudności są zaburzenia hormonalne i metaboliczne, cukrzyca, problemy dotyczące tarczycy lub nadnerczy, które mogą się nasilać ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak toksyny, kleje, rozpuszczalniki organiczne oraz problemy psychologiczne. W niektórych przypadkach występują ostre stany zapalne w obrębie miednicy, nawracające pomimo terapii antybiotykowej, które znacząco zwiększają ryzyko niepłodności.

W każdej grupie chorób bardzo ważne jest stosowanie nowoczesnych metod leczenia (leki biologiczne), w połączeniu z balneoterapią.

Wyjazdy po zdrowie do Hajduszoboszló !!!
www.traper.poznan.pl

Polska
Poznań
13 Festiwal Rzeźb Lodowych odbywał się przez cały grudniowy weekend w Poznaniu, na Starym Rynku. Po dwóch dniach zmagań wyłoniono laureatów wśród 24 zawodników z całego świata w dwóch konkurencjach. Pierwsza to Speed Ice Carving czyli wyczarowywanie z lodowych bloków wylosowanych figur, postaci lub budynków na czas. W finale pojawił się zabytkowy budynek Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego. Pierwsze miejsca zdobyli przedstawiciele Kanady z pochodzenia Filipińczycy, dwaj bracia na co dzień pracujący w hotelach przy dekoracji stołów z owoców i warzyw, brązowy medalista to Mistrz Świata 2010 i 2011 pochodzący z Poznania Michał Mizuła. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego odbył się Ice Show, czyli spotkanie żywiołów z gorącymi sercami przedstawicieli zawodników, którzy na festiwalowej scenie wyczarowali wśród ognia, fajerwerków, laserów, dymów i ekscytującej oprawy muzycznej lodowe koziołki. W niedzielę jak co roku Festiwal Rzeźb lodowych kończy się wielkim konkursem głównym, w którym wszystkie ekipy wykonują prace dowolne i mają na to osiem godzin, który również wygrali przedstawiciele Kanady, przed Polską i Czechami. Równocześnie na Starym Rynku trwa Betlejem Poznańskie z pięknie udekorowaną okazałą choinką, świątecznymi dekoracjami, czterema bramami i wieloma straganami z akcesoriami świątecznymi i punktami z grzańcem o wielu smakach oraz Jarmark Adwentowy na historycznym Placu Wolności, na którym odbywają się od dawna wydarzenia o charakterze patriotycznym, sportowym i okazjonalne. Jarmark przyciąga odwiedzających sam z siebie, a jak ktoś spacerował wcześniej po Starym Rynku, Chwaliszewie, Placu Kolegiackim i innych zakamarkach poznańskiej Starego Miasta to dociera do nowszej części czyli na Plac Wolności dla kolejnych atrakcji kulinarnych i rozrywkowych. Na chętnych czeka wielkie młyńskie koło i świąteczne wesołe miasteczko. Całość łączy kolejna brama świetlna na ulicy Paderewskiego. Wśród odwiedzających wszystkie atrakcje jak i wśród sprzedawców nie brakuje gości z wielu stron Polski i z zagranicy. Kolejna tradycja na wielkopolskiej mapie turystycznych atrakcji obok oprócz obchodów Św. Marcina przyciąga rzesze turystów. Dla bezpieczeństwa i ułatwienia ruchu pieszego w okolicach wokół jarmarków ograniczono ruch kołowy, co dodatkowo sprzyja spacerom po wszystkich atrakcjach. Do stolicy Wielkopolski na Festiwal Rzeźb Lodowych przyjechali zawodnicy z wielu państw, oprócz Polski udział brali przedstawiciele Czech, Filipin, Hiszpanii, Iraku, Kanady, Malezji, Meksyku, Serbii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Chiny
Formuła 1 - Szanghaj

Właśnie tutaj postanowiono świętować 1000 wyścig Formuły 1. Pierwszy odbył się na torze Silverstone w 1950 roku. Na podium stanęli Farina, Fangio. Wyścigi oglądała królowa Elżbieta i król Jerzy IV.

Bahrajn
Formuła 1 - Bahrajn
Williams puka od spodu, zespół osiągnął więcej niż dno, od dawna widzimy co zrobiła ze świetnym odnoszącym wspaniałe wyniki zespołem "nowa" szefowa. Chyba pomyliła miejsce, powinna się zastanowić nad całkowitą rezygnacją z zarządzania Williamsem. Gorzej być już nie może, chyba że całkowita rezygnacja z wyścigów. Do póki znajduje sponsorów to kręci lody dalej, ale one są już niejadalne...

Hiszpania
Formuła 1 - Barcelona

Pod koniec lutego rozpoczęły się tradycyjne przed sezonowe testy Formuły 1 na torze Catulunya Circuit, w których biorą udział kierowcy Williamsa. Robert Kubica wreszcie ma okazje pojeździć, ponieważ Williams spóźnił się na początek testów i stracił kilka dni. Testy nadal trwają. Zawodnicy oprócz nowych bolidów przygotowanych na sezon 2019 testują jazdę na różnych oponach przygotowanych przez Pirelli. Do dyspozycji mają 5 twardości opon oznaczonych kolorami od białych twardych, przez żółte o średniej twardości do czerwonych najtwardszych.

Polska
100 rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze. Pomimo rozejmu walki nadal trwały, na trochę mniejszą skalę aż do Traktatu Wersalskiego. Powstańcy bronili i chronili zdobyte tereny, a ofensywa niemiecka została powstrzymana. Podczas rozmów rozejmowych w Trewirze Ferdynand Foch przeprowadził twarde negocjacje, domagał się przerwania niemieckiej kontrofensywy przeciwko Powstańcom Wielkopolskim. Foch był jedynym Francuzem - oficerem wyższego szczebla, któremu nadano stopień marszałka Polski.


Polska
6:30 Ławica 6 stycznia 1919 roku
Tak jak 100 lat temu, w ciemny i mroźny styczniowy poranek ruszył szturm na Stację Lotniczą Ławica. Na Wzgórzu Berlińskim w pobliżu lotniska w historycznym miejscu, z którego ruszył szturm na Ławicę zgromadzili się wszyscy pragnący uczcić to wydarzenie. Na miejsce ataku dotarli mieszkańcy, rekonstruktorzy i zaproszeni szacowni goście, nawet bardziej gospodarze terenu, którzy reprezentowali najwyższe instancje lotniska, straży granicznej, WP, lotników i parlamentu RP. Wszyscy zapoznali się z historią walk o Ławicę i związanymi z nimi ciekawostkami. Uroczyste przygotowanie ataku na Ławicę poprzedził Apel Poległych i odśpiewanie Roty. Po usłyszeniu sygnału do boju i wystrzeleniu flar oddziały ruszyły do ataku. Rekonstruktorzy ostrzelali historyczny budynek Stacji Lotniczej Ławica. Artylerzyści po oddaniu celnej salwy przyczynili się do złamania ducha obrońców. Niemcy poddali się. Ławica nasza wraz z wyposażeniem, 30 samolotami gotowymi do lotu i ponad 200 zmagazynowanymi. Poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk ... zakończyło się sukcesem. Kiedyś Ławica to była położona pod miastem wioska otoczona polami, obecnie to dzielnica Poznania. Dzisiaj również na Ławicy działa lotnisko, z którego można latach na wszystkie strony świata i szkolić się w pilotażu. Zdobycie Ławicy zalicza się do ważniejszych epizodów Powstania Wielkopolskiego.

Polska
Poznań Ławica
Z okazji zdobycia Ławicy w sobotę odbyły się uroczystości, rekonstrukcje i pokazy na Ławicy przy Starym Porcie Lotniczym oraz na Placu Wolności, gdzie przewidziano piknik lotniczy, natomiast w niedzielę odbyła się rekonstrukcja walk o Ławicę na Wzgórzu Berlińskim i poranne budzenie mieszkańców, wystrzałami w godzinę walk... Ławica została zdobyta 6 stycznia 1919 roku rano.

Polska
Poznań wolny !

Wolny, dzisiaj czyli 31 grudnia 1918 roku miasto zostało całkowicie opanowane przez powstańców. Potyczki uliczne w centrum miasta, przed Bazarem, Komendą Policji, o kościół na Grobli, gazownię, następnie koszary 47 pułku na Jeżycach, wojsk taborowych przy dzisiejszej Grunwaldzkiej i artylerii przy Solnej, potem zdobyto Cytadelę, koszary na Wildzie i Golęcinie mamy za sobą. 31 grudnia 1918 roku swoje koszary opuścił 6 Pułk Grenadierów, jednostka niedawno przybyła z frontu o dużej wartości bojowej. Po potyczce i pertraktacjach, odział powstańczy wypersfadował dobrym słowem obronę koszar. Grenadierzy zostali wysłani do Heimatu, honorowo z bronią osobistą zostali odprowadzeni na stacje kolejową. W koszarach zostawili całą broń i umundurowanie. W ten sposób ostatnie niemieckie oddziały opuściły Poznań, co można było zobaczyć, poczuć zapach prochu, atmosferę potyczek ulicznych i pertraktacji, zapoznać się z umundurowaniem i oznaczeniem obu walczących stron, historią i genezą Powstania Wielkopolskiego na rekonstrukcji w obecnej Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga czyli dawnych koszarach 6 Pułku Grenadierów. Dziękujemy organizatorom inscenizacji Kreuz 1914, jej wielu rekonstruktorom i jednostkom wspomagającym, podobno rekonstruktorzy powstańcy byli tak przekonywujący jak ich historyczne odpowiedniki i udało się. Ciekawe kto pierwszy strzelił 27 grudnia, do dzisiaj to nie zostało ustalone. Czy aby to nie był jakiś nerwowy grenadier lub celowa akcja? 6 stycznia zdobyto leżące wówczas pod Poznaniem lotnisko Ławica z gotowymi do startu samolotami i ogromnymi magazynami części lotniczych, w sumie było koło 300 kompletnych maszyn. Wkrótce w nocy czeka nas jeszcze jedna inscenizacja, zdobycia Ławicy i wybuchowe niespodzianki nad ranem. Nadal trwały walki na wszystkich frontach Wielkopolski aż do zawieszenia broni w Trewirze 16 lutego 1919 roku, chociaż; również później nadal ginęli obrońcy Ojczyzny strzegąc zdobytej Wielkopolski. Ostateczne zwycięstwo i powrót odzyskanych polskich ziem nastąpił po podpisaniu 28 czerwca 1919 r. Traktatu Wersalskiego.

Polska
Kłecko
28 grudnia zawiązała się w Kłecku Kompania Kłecka, po zdobyciu Kłecka ruszuli do boju. Odznaczyli się w bitwach o Nakło, Wyrzysk, Wysoką, Rynarzewo, Szczepice, Radwonki. W miejscu powstania i w tym ważnym dniu pod tablicą Pamięci Kłeckich Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski, przedstawiono historię Powstańców z Kłecka, następnie uczestnicy obchodów przeszli w zorganizowanym pochodzie pod pomnik kpt Wiktora Pniewskiego, pilota i dowódcy lotników na poznańskiej Ławicy, po jej zdobyciu. Zwieńczeniem najważniejszej części uroczystości był Pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Kłecku. Przed wszystkimi miejscami pamięci złożono kwiaty i wiązanki oraz zapalono znicze udekorowane barwami polskimi. Później odbyło się spotkanie w Domu Kultury, gdzie można było zapoznać się z wystawą poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom z Kłecka oraz listą imienna powstańców, każdy z obenych mógł sprawdzić czy znajduje się na niej jego przodek. Na liście byli wszyscy Lubińscy z Kłecka, aż 5 - ciu poszło do Powstania Wielkopolskiego !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Frontu Północnego, uczestnikom walk z Kompanii Kłeckowskiej pod Wysoką, Wyrzyskiem, Łopiennem, Mroczem, Żninem, Nakłem, Szczypicami, Radwonkami, Chodzieżą, Zdziechową i innymi miejscowościami zwłaszcza braciom Lubińskim Józefowi, Janowi, Czesławowi, Kazimierzowi i Wojciechowi i tym co tam oddali życie za Polskość, bohaterom frontu Zachodniego, Południowego, Wschodniego uczestnikom walk w Poznaniu i pozostałych miastach Wielkopolski !

Cześć i chwała Bohaterom !!!

Poznań
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”

Tymi słowami zakończyły się występy na wczorajszym Koncercie Wolności w Poznaniu z okazji 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, transmisja TVN i w mediach internetowych.

W Poznaniu działo się, działo, oj działo - od samego rana. Poznań od wczesnych godzin poranny tętnił zwiększonym ruchem, przejazdem limuzyn i samochodów z najodleglejszych stron. Pomimo tradycyjnego spokoju, zapełnił się Gośćmi, turystami i mieszkańcami, którzy brali udział w wielu uroczystościach odbywających się w Poznaniu. Liczni Goście, oficjalne delegacje, turyści i tysiące mieszkańców Poznania i Wielkopolski na ulicach Poznania. Cała masa imprez, obchodów oficjalnych, rekonstrukcji, radosne i zarazem patetyczne olbrzymie racowisko w całym Poznaniu, składanie wiązanek pod miejscami ważnymi dla historii Powstania Wielkopolskiego. W skrócie było coś dla ciała i dla ducha, bo "Wolność liczy się w Każdym Wieku".

Powstanie Wielkopolski było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów Obchody 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego tradycyjnie rozpoczęły się od składania wiązanek prz    Rekomendacje

Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej